Serwis Ekonomiczny ING

Prognozy i analizy |

Problemy z zaopatrzeniem ciągną w dół produkcję. Wysoki popyt pozwala przenosić koszty na ceny wyrobów gotowych.

  • W sierpniu tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszyło z 9,8%r/r do 13,2%. Wynik był nieco gorszy niż sugerował konsensus (+13,8%) i niższy od naszej prognozy. Przyspieszenie rocznego tempa nie było niespodzianką, pomogły 2 dni robocze więcej niż rok temu.
  • Zwolniło roczne tempo produkcji komputerów (do +15,8%r/r z +25,9% w lipcu), czy urządzeń elektrycznych (do +15%r/r z + 26,4% w lipcu). Drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek produkcji samochodów, w sierpniu o 12,9%r/r po 4,7%r/r spadku w lipcu. To efekt przestojów w związku z utrzymującymi się problemami w dostępnie do komponentów produkcji, głównie mikroprocesorów. To problem nie tylko w Polsce, doświadczają go producenci na całym świecie. Powoli poprawia się sytuacja epidemiczna w Azji południowo-wschodniej, co powinno z czasem rozładować zatory, jednak pewnie nie szybciej niż w 2poł22.
  • Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja w sierpniu spadła o 0,3%m/m. To już drugi spadek produkcji w tym roku po okresie silnych jej wzrostów w roku ubiegłym na fali szybkiego odbicia przemysłu po pandemii.IP m0m
  • Firmom wytwórczym w coraz większym stopniu ciążą problemy z zaopatrzeniem. W sierpniu już ponad 28% z nich wskazało, że barierą dla ich dalszego rozwoju jest niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów. To rekord w historii badań GUS. Od czerwca udział firm przetwórstwa przemysłowego w Polsce, dla których barierą rozwoju jest dostęp do komponentów jest już większy od tych, które jako barierę wskazują niedostateczny popyt zagraniczny i zbliża się do udziału firm narzekających na niedostateczny popyt krajowy.IP bariery
  • To właśnie bariery po stronie podaży, nie popyt, wydają się być obecnie największym problemem dla dalszej ekspansji przemysłu. Firmy korzystają z tego i przenoszą rosnące koszty na ceny wyrobów gotowych. W sierpniu inflacja cen producenta (PPI) przyspieszyła w Polsce do 9,5%r/r z 8,4% (po korekcie) w lipcu.