Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące

Niepewność co do trwałości spadku inflacji skłania NBP do utrzymywania stóp bez zmian. Jastrzębia wymowa konferencji prezesa NBP.

Komentarze bieżące | Decyzja i jej uzasadnienie Konferencja prezesa NBP nie zaskoczyła. Miała jastrzębią wymowę i komunikacja prezesa raczej chłodziła rynkowe oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej. Powodem utrzymania stóp bez zmian jest niepewność, co do przebiegu CPI w kolejnych miesiącach, w tym przesadne obawy o wpływ uwolnienia cen energii na inflację. ...

Stopy NBP bez zmian. Projekcja NBP z niższą ścieżką inflacji w 2024 i jej stabilizacją w 2025, ale przy bardzo optymistycznych założeniach co do tarcz. Jutro na konferencji usłyszymy, że to najbardziej optymistyczna wersja, dominują ryzyka podnoszące inflację, a pochodzą ze strony polityki regulacyjnej rządu. Niepewność wzrosła więc stopy pozostaną bez zmian w najbliższym czasie.

Komentarze bieżące | Zgodnie z oczekiwaniami rynku i naszymi Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (stopa referencyjna nadal wynosi 5,75%).