Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik

Dziennik ING: Słabsze PMI w USA i Europie. Fed będzie zacieśniał wolniej. Sprzedaż detaliczna potwierdza słabnięcie koniunktury w Polsce.

Dziennik | Wstępne odczyty wskaźników PMI za listopad wyraźnie poniżej granicy 50pkt. potwierdzają dekoniunkturę po obu stronach Atlantyku zarówno w przemyśle jak i usługach. W kontekście kryzysu energetycznego i napięć w globalnych łańcuchach dostaw, analitycy – szczególnie w Europie – spodziewali się nawet gorszych odczytów.

Dziennik ING: Bez „czerwonej fali” w wyborach uzupełniających w USA. Dziś RPP może podnieść stopy procentowe. Poznamy też zręby listopadowej projekcji NBP.

Dziennik | Wydarzeniem dnia na krajowym rynku będzie dziś decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Pomimo wniosku 3 członków RPP o zwołanie dwudniowego posiedzenia, będzie ono ponownie jednodniowe. Agenda Rady jest napięta. Składa się na nią (1) opinia do projektu budżetu państwa na 2023, (2) analiza najnowszej projekcji makroekonomicznej, (3) zmiany w regulaminie RPP oraz oczywiście (4) decyzja w sprawie stóp procentowych NBP.