Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik

Dziennik ING: Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia w USA i odbicie inflacji PCE. Dalszy spadek krajowej inflacji w maju i powrót spekulacji o obniżkach stóp w 2023.

Dziennik | Demokraci i Republikanie osiągnęli podczas weekendu porozumienie w sprawie limitu zadłużenia. Prezydent Biden powiedział, że jest ono gotowe do głosowania w Kongresie. Porozumieniu przeciwna jest skrajna flanka Republikanów. Po jego zatwierdzeniu przez Kongres (głosowanie w środę), USA unikną ryzyka niewypłacalności. Wcześniej Departament Skarbu ostrzegł, że przy jego braku środków mogło wystarczyć do 5 czerwca. Natomiast MFW stwierdził, że bankructwo USA zachwiałoby fundamentami gospodarki światowej.

Dziennik ING: Coraz większy rozziew między PMI w przemyśle i usługach w Europie i USA. Kwiecień przyniósł dalszy spadek sprzedaży detalicznej w Polsce.

Dziennik | Wstępne odczyty majowych indeksów PMI wskazują na pogłębiającą się dekoniunkturę w przemyśle (wyjątkiem Francja, ale przy niskim poziomie) oraz dobrą koniunkturę w usługach (znów z wyjątkiem Francja, przy wysokim poziomie wskaźnika). Odczyty dla przemysłu utrzymują się wyraźnie poniżej 50pkt, natomiast dla usług kształtują się około 55pkt. lub powyżej (dla Niemiec 57,8pkt.), z wyjątkiem Francji (52,8pkt.).