Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik

Dziennik ING: Wczoraj Fed podniósł stopy o 25pb i ostrożnie zapowiada kolejne podwyżki. Dziś ECB podniesie stopy o 50pb.

Dziennik | Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Fed podniósł wczoraj główną stopę procentową o 25pb do przedziału 4,50-4,75%. Tym samym FOMC kolejny raz zwolnił tempo zacieśnienia. W komunikacie FOMC podkreśla, że przy przyszłych podwyżkach będzie brał od uwagę skumulowane dotychczasowe podwyżki, opóźnienia w transmisji decyzji w polityce pieniężnej na gospodarkę i finanse.

Dziennik ING: Fed, EBC i BoE podniosą stopy procentowe w tym tygodniu. Dziś GUS opublikuje wstępny szacunek PKB w 2022.

Dziennik | W tym tygodniu główne banki centralne na świecie podniosą stopy procentowe. Oczekujemy, że podwyżka stóp Fed w środę wyniesie 25pb do poziomu 4,50-4,75%, a EBC i Banku Anglii w czwartek – o 50pb (stopa depozytowa EBC do poziomu 3,0%, stopa referencyjna BoE do poziomu 4,0%). Dziś o 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB Polski w 2022.

Dziennik ING: Mocne Ifo, poprawa prognoz PKB dla Eurolandu wspiera naszą wyższą od konsensusu prognozę dla Polski. Poluzowanie bez zmiany stopy referencyjnej NBP.

Dziennik | Zgodnie z oczekiwaniami analityków, indeks Ifo w styczniu poprawił się (90,2pkt) w stosunku do grudnia (88,6pkt.). Odczyt Ifo jest zbieżny z wczorajszym odczytem PMI, który wskazał na istotną poprawę koniunktury w usługach i względną stabilizację w przemyśle. Widzimy duże rewizje w górę prognoz PKB na 2923 rok dla Eurolandu i Niemiec.