Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik

Dziennik ING: Państwo ukraińskie przejmuje strategiczne przedsiębiorstwa na czas wojny. Polskie spółki energetyczne mają zrekompensować wzrost stawek VAT.

Dziennik | Premier M. Morawiecki zapowiedział, że rząd będzie dążył do utrzymania obniżki VAT na żywność, natomiast wszystkie pozostałe (m.in. gaz, energia elektryczna, paliwa) mają zostać przywrócone do wyjściowych poziomów. Rząd zakłada, że presja na wzrost cen będzie amortyzowana innymi mechanizmami, a buforem mają być m.in. spółki energetyczne.

Dziennik ING: Słabsza koniunktura w Chinach i rosnąca inflacja w Niemczech. W kraju dziś wstępny szacunek październikowej inflacji CPI. W środę kolejna podwyżka stóp Fed.

Dziennik | Wskaźnik PMI w chińskim przemyśle obniżył się w październiku do 49,2pkt. z 50,1pkt. we wrześniu (konsensus: 49,8pkt.). Analogiczny wskaźnik dla usług spadł do 49,8pkt. z odpowiednio 50,6pkt. (oczekiwano 50,1pkt.). Oba wskaźniki znalazły się tym samym poniżej granicy 50pkt., wskazując na spadek aktywności w chińskiej gospodarce.

Dziennik ING: EBC kontynuuje podwyżki, ale jednak łagodzi ton. Dziś aktualizacja polskiego ratingu przez Moody’s.

Dziennik | Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Prezesów podniosłą stopy procentowe EBC o 75pb, podobnie jak na wrześniowym posiedzeniu, w tym stopę operacji refinansujących do 2%. W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że Rada osiągnęła duży postęp w odchodzeniu od łagodnej polityki pieniężnej i będzie dalej podnosić stopy aby inflacja wróciła do celu inflacyjnego 2% w średnim okresie. Dalsze decyzje będą zapadać jednak z posiedzenia na posiedzenie.

Dziennik ING: Bank Kanady łagodzi nastawienie, rynki szukają analogi do Fed, dolar traci. Dzisiaj podwyżka EBC o 75pb.

Dziennik | Dziś spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych EBC o 75pb. Jastrzębie skrzydło Rady Prezesów przekonało pozostałych członków o konieczności ponownej istotnej podwyżki stóp. Inaczej niż przed posiedzeniami EBC w lipcu i wrześniu, nie było żadnych publicznych dyskusji na temat skali podwyżki. Wzrost stóp o 75pb jest już w cenach, ale duże implikacje może mieć formalne rozpoczęcie dyskusji o usunięciu nadmiaru płynności i docelowej stopie EBC.

Dziennik ING: Słabsza koniunktura na rynkach bazowych na początku 4kw22. Członkowie RPP wnioskują o dodatkowe posiedzenie w listopadzie.

Dziennik | Po słabym odczycie amerykańskiego PMI w poniedziałek, wczoraj poznaliśmy także słabe odczyty innych wskaźników koniunktury. Indeks aktywności w przemyśle Richmond Fed wyniósł w październiku -10pkt. przy konsensusie -5pkt. i 0pkt. we wrześniu. Natomiast indeks zaufania konsumentów Conference Board osiągnął 102,5pkt. przy konsensusie 105,9pkt. i 107,8pkt. we wrześniu.

Dziennik ING: Rozczarowujące PMI za październik w USA i Europie. Dziś poznamy stopę bezrobocia w Polsce za wrzesień.

Dziennik | Wstępne indeksy PMI za październik są rozczarowujące zarówno w USA jak i w Europie. Przemysłowe PMI spadły poniżej granicy 50pkt. w USA, w Europie jeszcze głębiej – niespełna 46pkt. w Wielkiej Brytanii i niespełna 47pkt w strefie euro. Również usługowe PMI zanotowały głębokie kilkupunktowe spadki w USA i Wielkiej Brytanii, natomiast w strefie euro trzymają się całkiem mocno, szczególnie we Francji, gdzie usługowy PMI pozostaje powyżej 51pkt. Kraje południa Europy skorzystały na przedłużonym sezonie turystycznym ze względu na dobrą pogodę. Niemniej jednak PMI composite dla strefy euro osiągnął najniższy poziom od 23 miesięcy i 4 miesiąc z rzędu pozostaje poniżej 50pkt.