Tygodnik |
Tygodnik ING: Oczekiwania na podwyżki Fed wspierają dolara. `
- W tym tygodniu kluczowe dla rynków może być sprawozdanie ze styczniowego posiedzenia FOMC. Po rekordowym odczycie amerykańskiej inflacji CPI za styczeń (7,5%r/r) wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA o 50pb w marcu. Inwestorzy będą szukać wskazówek odnośnie skali podwyżki w minutes Fed. Pozostałe wyniki danych z głównych gospodarek powinny być zbliżone do oczekiwań i raczej nie wpłyną na większe zmiany oczekiwań na podwyżki stóp Fed, czy EBC.
- W tym tygodniu poznamy tez szereg danych z krajowej gospodarki. We wtorek GUS opublikuje wstępne dane o styczniowej inflacji CPI. Szacunek będzie oparty na wagach z 2020 i zostanie zaktualizowany w marcu w oparciu o nową strukturę koszyka inflacyjnego. Wtorkowa publikacja będzie miała nieco mniej szczegółowy zakres niż zwykle. Poznamy dane dotyczące kształtowania się (1) cen żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych, (2) koszty związane z mieszkaniem oraz (3) ceny transportu. Prognozujemy, że ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 10,5%r/r, wobec konsensusu rynkowego wskazującego na wzrost o 9,4%r/r.
- We wtorek poznamy także dane o PKB i źródłach jego wzrostu w 4kw21. W oparciu o dane za pierwsze 3 kwartały 2021 oraz wstępne dane za cały 2021 szacujemy wzrost PKB w 4kw21 na 7,3%r/r (konsensus na poziomie 7,2%r/r), przy wzroście spożycia gospodarstw domowych o 8,0%r/r i inwestycji o 11,7%r/r. Szacujemy, że zmiana stanu zapasów zwiększyła PKB w 4kw21 o ok. 4 pkt. proc., a saldo wymiany handlowej z zagranicą obniżyło PKB o 3,2 pkt. proc.