Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Rynki skupione na gospodarce USA. Mocne payrolls podnoszą szanse na 75pb podwyżki Fed we wrześniu.

  • Piątkowe dane z rynku pracy w USA okazały się sporą niespodzianką dla rynków – zatrudnienie w sektorach pozarolniczych (tzw. non-farm payrolls) wzrosło w lipcu o 528 tys., wobec oczekiwań na poziomie 250 tys. Oznacza to, że wszystkie miejsca pracy utracone w czasie pandemii zostały w końcu w pełni odzyskane, a całkowita liczba miejsc pracy znajduje się na rekordowym poziomie 152,5 mln. Dane potwierdzają, że rynek pracy pozostaje rozgrzany i jak dotychczas jest odporny na pogorszenie koniunktury w amerykańskiej gospodarce (techniczna recesja w 1poł22). Liczba wakatów na bezrobotnego (blisko 2) pozostaje wysoka, co powoduje, że nawet w przypadku dalszego spowolnienia gospodarczego kondycja rynku pracy nie powinna mocno się pogorszyć. Stawia to Fed w komfortowej sytuacji w zakresie kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. We wrześniu nie można wykluczyć podwyżki stóp o 75pb, choć naszym scenariuszem bazowym na razie pozostaje 50bp.

  • W kontekście wrześniowej decyzji Fed istotny będzie najbliższy odczyt CPI z USA (środa). Spodziewamy się uporczywie wysokiej presji cenowej i wzrostu cen konsumpcyjnych w lipcu o 8,7%r/r (konsensus 8,9%, miesiąc wcześniej 9,1%). Ważniejszy będzie komponent bazowy, pokazujący siłę presji cenowej związanej z popytem wewnętrznym. Spodziewamy się wzrostu inflacji bazowej do 6,0%r/r z 5,9% przed miesiącem (konsensus 6,1%). Jeżeli jednak inflacja bazowa wzrośnie ponad 6%, to szanse na trzecią z rzędu podwyżkę stóp Fed o 75pb wzrosną naszym zdaniem ponad 50%.

  • Kurs €/PLN praktycznie nie zareagował na umocnienie dolara po piątkowych payrolls. To powinno zachęcać inwestorów do kolejnych prób przeciągnięcia kursu poniżej wsparcia na 4,70. Technicznie poziomem docelowym jest 4,68. Przełamanie tego wsparcia byłoby sygnałem powrotu €/PLN do trendu spadkowego, co jednak jest niespójne z krajowymi fundamentami (np. złagodzeniem retoryki NBP). Mocniejszy złoty może utrzymać się przez większą część miesiąca, kiedy zmienność na rynkach jest mniejsza, a inwestorzy zamykają bardziej ryzykowne pozycje na okres wakacyjny.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.


Załączniki