Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: „Wyścig” na podwyżki stóp na rynkach bazowych.

  • Większym zaskoczeniem niż podwyżka stóp EBC o 75pb w ubiegłym tygodniu było bardzo jastrzębie nastawienie Rady Prezesów i zapowiedź wprost serii (2-5) podwyżek stóp procentowych w strefie euro. W połączeniu ze spadkiem cen gazu w Europie, postępami armii Ukraińskiej w walce z rosyjskim okupantem oraz planowanymi interwencjami na europejskim rynku gazu w celu ochrony konsumentów i firm przed wzrostem cen, zdjęło to nieco presji z € i pozwoliło €/US$ na oddalenie się od parytetu.
  • Wydarzeniem tygodnia będzie publikacja danych z USA. Inwestorzy przede wszystkim zwrócą uwagę na dane o inflacji CPI. Z jednej strony spodziewany jest spadek głównego wskaźnika z 8,5% r/r w lipcu w stronę 8%r/r w sierpniu, co utwierdzi rynek w przekonaniu, że szczyt inflacji amerykańska gospodarka ma już za sobą. Z drugiej strony, oczekiwany wzrost inflacji bazowej pozwoli Fed na kontynuację jastrzębiego nastawienia. Trzecia z rzędu podwyżka stóp Fed o 75pb w przyszłym tygodniu wydaje się przesądzona.
  • Jastrzębi zwrot EBC był pewnym zaskoczeniem dla rynków, jednak w kontekście konsekwentnej polityki pieniężnej FOMC, i ograniczonej wiarygodności europejskich władz monetarnych, obecny wzrost notowań €/US$ może okazać się jedynie krótkotrwałą korektą. O ile z europejskiego rynku energetycznego nie popłyną kolejne optymistyczne informacje, to €/US$ nie będzie w stanie istotnie oddalić się od parytetu, a ponowne umocnienie US$ jest bardziej prawdopodobne niż kontynuacja marszu €/US$ na północ.
  • Z kraju płyną sygnały o gotowości RPP do zakończenia cyklu podwyżek stóp. Nie miało to większego wpływu na PLN, który zyskiwał wraz ze wzrostem €/US$ i spadkiem obaw o nasilenie kryzysu energetycznego w Europie, jednak rynek przeskalował swoje oczekiwania na docelowy poziom stóp w okolice 7,00-7,25%, umacniając POLGBs pomimo przeceny obligacji na rynkach bazowych. €/PLN nie był w stanie dłużej zagościć poniżej 4,70, co sugeruje odbicie w kierunku 4,74. Weryfikacją dla scenariusza zakończenia cyklu podwyżek będą dane inflacyjne. W naszej ocenie tegoroczny szczyt inflacji wciąż jest przed nami, co oznacza przestrzeń do wzrostów rentowności krótkoterminowych obligacji. Możliwa jest natomiast kontynuacja wyprzedaży europejskich papierów.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.


Załączniki