Tygodnik |
Tygodnik ING: Posiedzenie Fed w cieniu problemów w amerykańskim sektorze bankowym.
- Obawy o sytuację w sektorze bankowym pozostały kluczowym czynnikiem determinującym sytuację na rynkach w ubiegłym tygodniu. Po problemach regionalnych banków w USA, w ub. tygodniu mocno straciły akcje Credit Suisse (główny udziałowiec odmówił dokapitalizowania banku), panikę zahamowała zapowiedź pomocy ze strony szwajcarskiego banku centralnego. Rynek dość spokojnie zareagował na decyzję EBC, bank podniósł stopy mocniej od oczekiwań (50pb, podczas gdy w cenach było około 40pb), ale uspokajająco podziała opinia ECB, że europejskie sektor bankowy jest mocny kapitałowo i płynnościowo. ECB porzucił także deklaracje dalszego zacieśnienia, sygnalizując że kolejne decyzje będą zależeć od danych makro i skali szoku w systemie finansowym.
- Głównym wydarzeniem tego tygodnia będzie decyzja amerykańskiego FOMC ws. stóp procentowych. Przed zawirowaniami na amerykańskim rynku finansowym, podwyżka o 50pb wydała się przesądzona ze względu na serię kluczowych danych z gospodarki (m.in. mocne payrolls i sprzedaż detaliczna, podwyższona inflacja bazowa, stopniowe dostosowanie na rynku nieruchomości) oraz jastrzębią retorykę prezesa Fed. Sytuację zmienił upadek banków SVB i Signature, których problemy wynikały z materializacji niezabezpieczonego ryzyka stopy procentowej przy agresywnym zacieśnieniu monetarnym przez Fed.
- Zakładamy, że bardziej realna jest łagodna podwyżkę o 25pb, będącą kompromisem między zdecydowaną walką z inflacją a chęcią stabilizacji napięć na rynku finansowym. Niewiele mniej realne jest pozostawienie stóp bez zmian, opóźnienie podwyżek nie pogorszy sytuacji inflacyjnej, a pozwoli lepiej ocenić sytuację. Minusem tego rozwiązania jest jednak wzbudzenie obaw, że „Fed wiec coś więcej”.