Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Umiarkowane zaostrzenie standardów kredytowych w amerykańskich bankach. W kraju sezonowy spadek liczby bezrobotnych w warunkach dekoniunktury.

Wiadomości zagraniczne

 

USA: Umiarkowane zaostrzenie standardów kredytowych banków.

 • Z kwartalnego badania Fed wśród przewodniczących komitetów kredytowych (Senior Loan Officer Survey) wynika, że w przypadku kredytów dla dużych i średnich firm (obroty roczne powyżej US$50mln) kryteria udzielania kredytów nie zmieniły się istotnie w porównaniu do styczniowego badania. Odsetek banków deklarujących silne zaostrzenie kryteriów pożyczkowych wzrósł do 3,2% w kwietniu w porównaniu z 1,5% w styczniu, a pożyczkodawców deklarujących nieznaczne zaostrzenie spadł do 42,9% z 43,3% w poprzednim badaniu. W kwietniu warunków udzielania kredytów w tym segmencie praktycznie się nie zmieniło 54,0% badanych banków, w styczniu odsetek ten wynosił 55,2%.
 • Natomiast standardy kredytowe w przypadku kredytów dla małych firm (obroty roczne poniżej US$50mln), zostały zaostrzone nieco wyraźniej. Odsetek banków deklarujących nieznaczne zaostrzenie warunków kredytowych wzrósł do 45% z 40,6% w poprzednim badaniu, a instytucji deklarujących istotne zaostrzenie do 3,3% z 3,1%.

Strefa euro: minorowe nastroje inwestorów w maju.

 • Wskaźnik nastrojów inwestorów w strefie euro Sentix spadł w maju do -13,1pkt. z -8,7pkt. w kwietniu i przy konsensusie -7,5pkt. Był to najsłabszy odczyt od stycznia. Pogorszył się zarówno wskaźnik ocen obecnej sytuacji do -7,0pkt. z -4,3pkt. miesiąc wcześniej oraz indeks oczekiwań do -19,0pkt. z -13,0pkt.
 • Badanie obejmuje około 2,8tys. analityków i inwestorów instytucjonalnych w strefie euro, odczyt powyżej 0 sygnalizuje optymizm odnośnie perspektyw gospodarczych pół roku naprzód, odczyt poniżej 0 – pesymizm.

Wiadomości krajowe

NBP: Konferencja prasowa prezesa NBP w czwartek o 15:00.

 • W czwartek 11 maja o 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapińskiego, poświęcona bieżącej sytuacji ekonomicznej – poinformował bank centralny w komunikacie.

MRiPS: W kwietniu stopa bezrobocia spadła do 5,3% z 5,4% w marcu.

 • Według wstępnych szacunków stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu do 5,3% z 5,4% w marcu – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Na koniec poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych obniżyła się o 23tys. względem marca do 824tys. osób. Wśród bezrobotnych 16tys. stanowili obywatele Ukrainy (spadek o nieco ponad 1tys. względem marca).
 • Miesięczny spadek liczby bezrobotnych w kwietniu 2023 była niemal taki sam jak w marcu 2022. Szacunek ministerstwa jest zgodny z naszą prognozą.

BIK: Niski popyt na kredyty mieszkaniowe.

 • Popyt na kredyty mieszkaniowe obniżył się w kwietniu o 16,2%r/r, a liczba wnioskujących o kredyt zmniejszyła się o 26,5%r/r – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca tego roku liczba osób wnioskujących o kredyt spadła o 6%.

Komentarz rynkowy

€/US$ w trendzie bocznym, ale PLN nadal zyskuje.

 • Od początku tygodnia €/US$ utrzymuje się w trendzie bocznym blisko 1,10. Na razie szanse na umocnienie euro przekreśliły kolejne słabe dane z Niemiec. Ale €/PLN pogłębia tegoroczne dołki. Dziś rano para jest przy 4,56.
 • Na rynkach długu trwa odbicie rentowności. Ruch zaczął się w piątek po udanych payrolls. Amerykańska krzywa przesunęła się wczoraj mniej więcej równolegle o 5pb w górę. Bund również stracił około 5pb, ale niemiecka 2latka 7bp. Na SPW praktycznie bez zmian.

Dane z USA nie pomogą dolarowi.

 • Nadal liczymy na próby wyłamania €/US$ ponad 1,11. Dolar nie zareagował na piątkowe udane payrolls. W tym tygodniu prawdopodobnie nie pomogą mu też dane inflacyjne z USA oraz napięcia polityczne związane niepodniesieniem limitu zadłużenia do 1 czerwca, co może dodatkowo uderzyć w koniunkturę. Oczekujemy, ze trend na osłabienie dolara potrwa dłużej. Pierwszy poziom docelowy to 1,12. Na koniec 2023 widzimy €/US$ pomiędzy 1,12, a 1,15. Rynek ciągle liczy, że Fed rozpocznie swoje obniżki stóp jeszcze w tym roku, na długo przed EBC.
 • Jak na razie trend na umocnienie PLN się nie zatrzymuje. Kolejne techniczne wsparcie to okolice 4,5480. Wskaźniki techniczne teoretycznie sugerują korektę już jakiś czas ale się ona nie dzieje. Pewnym ryzykiem może być czerwcowa opinia TSUE dot kredytów frankowych, ale raczej nie usłyszymy wówczas nic zasadniczo innego niż opinia rzecznika TSUE.

Umocnienie na rynkach długu.

 • Uważamy, że wzrosty rentowności się nie utrzymają. Dane z europejskiego przemysłu rozczarowały. W USA spodziewamy się hamowania inflacji (dane poznamy jutro) oraz obaw o koniunkturę m.in. wobec rosnącego ryzyka zatrzymania pracy w dużej części sektora publicznego. Powinno się to odbywać przy stromieniu krzywej, zarówno w USA i Niemczech. Rynek liczy na szybkie obniżki stóp w USA i bieżące dane powinny te oczekiwania tylko wzmocnić.
 • W kraju oczekujemy również umocnienia długu. Długi koniec będzie wspierać sytuacja na rynkach bazowych, krótki oczekiwania na szybkie obniżki stóp NBP. Naszym zdaniem rynek się jednak myli licząc na szybkie poluzowanie polityki NBP i zobaczymy to w wycenach SPW, ale dopiero po wakacjach.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.