Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Jastrzębia retoryka przedstawicieli EBC. RPP pozostawi dziś stopy procentowe bez zmian.

Wiadomości zagraniczne

Fed: Prezes NY Fed nie wyklucza dalszych podwyżek stóp.

 • Prezes NY Fed John Williams stwierdził, że równoważenie gospodarki zajmie sporo czasu, a Fed nie powiedział, ze zakończył podwyższanie stóp procentowych. Podkreślił jednak, że Fed zrobił istotny postęp podnosząc stopy z poziomu bliskiego 0% do ponad 5%. Stwierdził, że trudno skwantyfikować zacieśnienie warunków kredytowych przez banki po zawirowaniach w bankach regionalnych w marcu. Decyzja FOMC o stopach procentowych w czerwcu (posiedzenie 13-14 czerwca) będzie zależeć od najbliższych danych. Dodał, że nie widzi powodów do obniżek stóp procentowych Fed w 2023.
 • W nawiązaniu do ryzyka ogłoszenia niewypłacalności USA od 1 czerwca w przypadku braku porozumienia odnośnie zwiększenia limitu długu miedzy Demokratami a Republikanami (wczorajsze spotkanie Prezydenta J. Bidena z szefem republikańskiej większości w Kongresie K. McCarthy nie przyniosło rezultatów), Williams powiedział, że jego skutki byłyby „bardzo głębokie”.

USA: Dziś inflacja CPI w kwietniu.

 • Dziś poznamy odczyt inflacji CPI w kwietniu (nasza prognoza 0,4%m/m i 4,9%r/r, konsensus 0,4% / 5,0%, po 0,1% / 5,0% w marcu).
 • Jeśli chodzi o inflacje bazową, to nasza prognoza zakłada wzrost o 0,3%m/m i 5,5%r/r, konsensus 0,3% / 5,4%, po 0,4% / 5,6% w poprzednim miesiącu.
 • Punktem uwagi dla Fed jest miesięczny wzrost inflacji bazowej, widzimy ryzyko nieco większego wzrostu niż 0,3%m/m, co może być powodem przejściowego skoku rentowności na krzywej dolarowej i przejściowego umocnienia dolara. Rynki finansowe widzą spowolnienie gospodarki w 2poł23, na razie „credit crunch” nie ujawnił się w USA, efekty kryzysu banków regionalnych w USA zobaczymy w kolejnych miesiącach. Dodatkowym ryzykiem jest brak porozumienia ws limitu długu w USA, które może spowodować przejściowe zatrzymanie niektórych wydatków.

EBC: Jastrzębia retoryka członków Rady Prezesów.

 • Członek 26-osobowej Rady Prezesów EBC i Prezes Banku Łotwy Martins Kazaks powiedział, że nie należy zakładać, że EBC zakończy cykl podwyżek stóp w lipcu. Dodał, że wyceny rynkowe zakładające obniżki stóp na wiosnę przyszłego roku są istotnie przedwczesne.
 • Wypowiedź jest zbieżna z komentarzem Prezes EBC Christine Lagarde po ostatnim posiedzeniu, która stwierdziła, że EBC ma jeszcze sporo do zrobienia. Podobnie wypowiedział się również Prezes Banku Słowacji Peter Kazimir (walka z inflacją jest jeszcze daleka od zwycięstwa).
 • Natomiast Prezes Bundesbanku Joachim Nagel stwierdził, że podwyżki stóp powinny być kontynuowane gdyż presje cenowe pozostają wyjątkowo wysokie, a  w inflacji bazowej ledwo widać jakieś zmiany. Stwierdził, że preferował większą podwyżkę niż 25pb na ostatnim posiedzeniu, ale najważniejsze jest, że EBC nie przerwał cyklu zacieśniania. Według niego nie ma sensu podnosić stóp krótkoterminowych a jednocześnie obniżać krótkoterminowe poprzez reinwestycje w programach EBC – obniżenie bilansu EBC jest ważne. Nagel spodziewa się, że inflacja w Niemczech trwale spadnie poniżej 3% dopiero na wiosnę 2025.
 • Rynki finansowe ignorują jastrzębią retorykę ECB, patrzą na sytuację w USA, gdzie jeszcze nie ujawniły się efekty kryzysu bankowego ale może to stać się w kolejnych miesiącach co pogłębi spowolnienie gospodarcze i przemawia za obniżkami stóp. Dodatkowym czynnikiem za wyceną cięć stóp w USA są kolejne niepowodzenia w dyskusji nt limitu długu.

Wiadomości krajowe

Dziś poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.

 • Dziś Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, a  w czwartek będzie miała miejsce konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapińskiego na temat bieżącej sytuacji makroekonomicznej. Oczekujemy, że RPP pozostawi w maju stopy NBP bez zmian (główna nadal 6,75%). W ostatnich tygodniach część Rady, w tym jej przewodniczący, zaczęła ponownie sugerować gotowość do obniżek stóp procentowych przed końcem 2023, co może być zapowiedzią nieco bardziej gołębiego wystąpienia prezesa Glapińskiego. Wiążemy to z ostatnim umocnieniem PLN oraz serią słabszych danych z polskiej gospodarki.
 • W naszej ocenie przed końcem tego roku nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych ze względu na uporczywość inflacji, w szczególności jej bazowego komponentu, który do kwietnia rósł pomimo spadku konsumpcji trwającego już dwa kwartały.
 • Dodatkowo marcowa projekcja NBP wskazuje, że w scenariuszu braku zmian stóp procentowych inflacja CPI nie wraca do celu przed końcem 2025. Ryzykiem dla ścieżki CPI może być także dalszy wzrost ekspansji fiskalnej.

Wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.

 • Sejm uchwalił ustawę, która zwiększa zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego do PLN2/l. Wsparcie obejmie m.in. rolników zajmujących się hodowlą zwierząt. Przewidywane rozwiązania mają kosztować budżet PLN1,1mld, z czego PLN0,6mld przypadnie na 2023.
 • Wyższy zwrot akcyzy dla rolników nie wpłynie bezpośrednio na ceny konsumpcyjne, a obniżka części kosztów produkcji rolniczej może się przełożyć na pewną poprawę opłacalności produkcji w tym sektorze gospodarki.

MF: Stan rachunku budżetowego nadal przekracza PLN100mld.

 • Na koniec kwietnia na rachunkach budżetowych znajdowało się ok. PLN115,5mld, wobec PLN100,9mld na koniec marca – poinformowało Ministerstwo Finansów. Z danych resortu wynika, że do końca roku wartość środków do przekazania z budżetu na rynek wynosi PLN55,7mld.

BGK: Jutro przetarg obligacji FPC.

 • Na jutrzejszym przetargu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaoferuje cztery serie obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 za min. PLN250mln.

Komentarz rynkowy

Małe zmiany na rynkach długu. Mocniejszy złoty.

 • Wczoraj na €/US$ niewielkie zmiany. Para przesunęła się do 1,0970. Nie przeszkodziło to jednak w dalszym umocnieniu złotego i innych walut CEE. Kurs €/PLN spadł wczoraj do nowych tegorocznych dołków tj. 4,5550.
 • We wtorek na bazowych rynkach długu utrzymały się wzrosty rentowności, ale w minimalnej skali (maksymalnie do 5pb). Nieco mocniejsze w przypadku Treasuries, co ciągle jest pokłosiem udanych payrolls. W przypadku SPW zmian we wtorek praktycznie brak.

CPI z USA ryzykiem dla dolara.

 • Dziś poznamy najprawdopodobniej najważniejsze w tym tygodniu dane – CPI z USA. Widzimy raczej ryzyko, ze dane zaskoczą po wyższej stronie (zwłaszcza inflacja bazowa), ale dolarowi nadal ciążyć będą np. napięcia polityczne wokół prób podniesienia limitu zadłużenia USA. Dlatego nadal liczymy na wzrost €/US$ ponad 1,11, ale raczej w przyszłym tygodniu. Sytuacja gospodarcza w USA komplikuje się m.in. przez ryzyko przestoju sektora publicznego. Obok innych ryzyk jak problemy sektora bankowego powinno to skutkować silnym hamowaniem koniunktury w 2poł23 i obniżkami stóp Fed. Dlatego para €/US$ pod koniec roku może nawet zbliżyć się do 1,20.
 • Trend na umocnienie walut CEE trwa, nie widać na razie sygnałów zmiany. Kolejne techniczne wsparcie to okolice 4,5480. Wskaźniki techniczne teoretycznie sugerują korektę już jakiś czas ale się ona nie dzieje. Pewnym ryzykiem może być czerwcowa opinia TSUE dot kredytów frankowych, ale raczej nie usłyszymy wówczas nic zasadniczo innego niż opinia rzecznika TSUE.

Amerykańska inflacja ryyzkiem dla rynków długu.

 • Ostatnie dane z USA (np. payrolls) wypadały solidnie. Szybkie obniżki stóp kontestują też przedstawiciele Fed. Dlatego w razie zaskoczenia inflacją z USA po wyższej stronie widzimy pole do dalszych wzrostów rentowności, ale raczej w ograniczonej skali. Inwestorzy twardo zakładają obniżki stóp pod koniec roku, więc wpływ bieżących danych jest ograniczony.
 • Nie zapowiada się, aby decyzja RPP, czy konferencja prezesa NBP istotnie zmieniły oczekiwania co do przyszłej ścieżki stóp w kraju. Rynek widzi obniżki stóp jeszcze w tym roku, a bieżące dane i wypowiedzi z Rady powinny się w ten scenariusz wpisywać. Sentyment na rynkach bazowych powinien jednak powodować lekkie wzrosty rentowności SPW na przełomie tygodnia. Naszym zdaniem rynek się jednak myli licząc na szybkie poluzowanie polityki NBP i zobaczymy to w wycenach SPW, ale dopiero po wakacjach.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.