Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Intensywne negocjacje budżetowe w USA. Trójskok obietnic wyborczych w kraju.

Wiadomości zagraniczne

USA: Prezydent J. Biden wierzy w porozumienie ws limitu zadłużenia.

 • Po spikerze Izby Reprezentantów również prezydent J. Biden wyraził wiarę w osiągnięcie porozumienia budżetowego i zwiększenia limitu zadłużenia i tym samym uniknięcia niewypłacalności USA od 1 czerwca lub w ciągu kilku tygodni później. Biden dodał, że strony będą się spotykać, bo nie ma alternatywy. Negocjacje prowadzą delegaci obydwu stron. Prezydent udał się wczoraj na szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii, odwołał jednak wizytę w Papui Nowej Gwinei i Australii.

USA: Dane z rynku nieruchomości bez większych zaskoczeń.

 • Wczoraj poznaliśmy kwietniowe dane o liczbie nowych pozwoleń na budowę domów i liczbie rozpoczętych inwestycji. Te pierwsze (1,416mln w ujęciu zanualizowanym SAAR) okazały się gorsze od marcowych (1,437mln po korekcie w górę z 1,413mln) i gorsze od konsensusu (1,430mln). Natomiast liczba rozpoczętych inwestycji wyniosła 1,401mln (ujęcie zanualizowane) po 1,371mln w marcu (po korekcie w dół z 1,420mln), lecz blisko konsensusu 1,400mln.

EBC: De Cos o bliskim końcu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

 • Członek Rady Prezesów EBC i Prezes Banku Hiszpanii Pablo Hernandez de Cos powiedział, że EBC zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Dodał, że zakończenie cyklu będzie zależeć do tego czy inflacja będzie zmierzać do celu inflacyjnego 2%. W ubiegłym tygodniu dominowała retoryka bardziej jastrzębich członków Rady Prezesów (m.in.. Nagela czy Kazaksa).

Wiadomości krajowe

Premier: „Trójskok” wyborczy – maj / czerwiec / wrzesień. Hojniejsze wsparcie dla rolników i kierowców.

 • Premier M. Morawiecki zapowiedział, że partia rządząca przedstawi swoje propozycje w „trójskoku” maj/czerwiec/wrzesień, ale nie ujawnił szczegółów. W ślad za zapowiedziami premiera pojawiły się szczegóły hojniejszych obietnic wydatkowych.
  • Minister Rolnictwa R. Telus zapowiedział, że dopłaty do PLN1400 za tonę pszenicy dla rolników zostaną udzielone także większym producentom, lecz do pierwszych 300ha. Dopłata do pszenicy sprzedanej w okresie 15 maja do 30 czerwca wyniesie 3025zł do hektara, wcześniej wynosiła PLN2200.
  • Minister Infrastruktury zapowiedział zniesienie opłat dla aut osobowych na autostradach państwowych od 1 lipca. W przypadku autostrad koncesjonowanych zniesienie opłat jest możliwe po negocjacjach z koncesjonariuszami. Minister ma nadzieję, że stanie się to w ciągu roku.
  • Natomiast wiceminister infrastruktury R. Weber powiedział, że ministerstw planuje zwiększenie wsparcia dla linii autobusowych na 2024 rok z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych z PLN0,8mld do PLN1,8mld. W tym roku wojewodowie wykorzystali już PLN0,77mld.

Komentarz rynkowy

Rynek niepokoi się o limit zadłużenia w USA.

 • W środę uwagę inwestorów przykuła niepewność co do podniesienia limitu zadłużenia USA. Wcześniejsze komentarze o możliwym osiągnięciu porozumienia w najbliższych dniach wydają się raczej wątpliwe. Nadal stanowiło to wsparcie dla amerykańskiej waluty. W ciągu dnia kurs €/PLN otarł się o 1,08, a dziś rano znajduje się przy 1,0830. Wywołało to też największą od wielu dni korektę na €/PLN. Para z blisko 4,48 wzrosła do 4,52. W podobnej skali osłabił się też m.in. forint.
 • Mimo to rentowności na rynkach obligacji kontynuowały wzrost. Amerykański dług osłabił się o 3-5pb, mocniej na krótkim końcu. Niemiecki Bund zakończył dzień praktycznie bez zmian, ale rentowność niemieckiej 2latki podniosła się o około 8pb. SPW po dwóch dniach wzrostów rentowności (wywołanych zapowiedziami wydatkowymi rządu) wyhamowały natomiast osłabienie.

Nadzieje na szybkie porozumienie dot limitu zadłużenia w USA gasną.

 • Rynek oswaja się z możliwością nieosiągnięcia porozumienia dot. limitu zadłużenia w USA w najbliższym czasie w związku ze szczytem G7. To z kolei powinno ciążyć wycenom ryzykownych aktywów, wspierając dolara. Dlatego na przełomie tygodnia spodziewamy się prób przełamania 1,08 przez €/US$. Na dużo większy spadek nie liczymy, gdyż para oparła się o silne poziomy techniczne. W razie powodzenia rozmów budżetowych liczymy na szybki powrót w okolice 1,11.
 • Nie zmieniają się również średnioterminowe perspektywy dla dolara. Gospodarkę USA najprawdopodobniej czeka spowolnienie w 2poł23 i  w ślad za tym obniżki stóp Fed. Stopy EBC będą natomiast prawdopodobnie jeszcze rosnąć. W efekcie para €/US$ pod koniec roku może zbliżyć się nawet do 1,20.
 • Wczorajszy ruch na €/PLN nadal traktujemy raczej jako korektę. Gdy sytuacja na rynkach uspokoi się, prawdopodobny jest ponowny spadek €/PLN z poziomem docelowym w okolicach 4,47. Możliwe jednak, że w tym okolicach presja na spadek €/PLN będzie się wyczerpywać. Złoty nie jest już wg naszych szacunków niedowartościowany, a pewien niepokój może budzić zbliżająca się opinia TSUE ws kredytów frankowych czy kolejne rządowe obietnice wydatkowe.

Spadki rentowności na rynkach bazowych prawdopodobne w końcówce tygodnia.

 • W ostatnich dniach rynki długu dość dobrze zniosły pat w rozmowach nad limitem zadłużenia w USA. Ryzyko, że porozumienia nie da się osiągnąć w najbliższych dniach jest jednak wysokie i to powinno wspierać obawom o przestój sektora publicznego w USA. Ostatnie dane z USA wypadły jednak raczej pozytywnie, co powinno ograniczać ew. spadki rentowności.
 • Wczorajsza stabilizacja SPW to raczej przerwa w trendzie wzrostu spreadu krajowego długu wobec krzywej niemieckiej. Niedzielne obietnice wydatkowe istotnie podnoszą przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe (około PLN25mld), a mamy też zapowiedzi odnośnie kolejnych. Impuls fiskalny, skoncentrowany na wydatkach socjalnych, prawdopodobnie utrwali podwyższoną inflację. To argument za wzrostem spreadu SPW do obligacji niemieckich na całej krzywej, zarówno z uwagi na wzrost asset swapów, jak i ograniczenie oczekiwań na obniżki stóp NBP.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.