Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

W sierpniu wzrost cen może być jednocyfrowy, co NBP uważa za podstawę do cięcia stóp.

  • Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI obniżyła się w lipcu do 10,8%r/r (ING i konsensus: 10,9%) z 11,5% czerwcu. Po dwóch miesiącach stabilizacji w ujęciu m/m, lipiec przyniósł spadek cen o 0,2%m/m.
  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 0,2%m/m, do czego w istotnym stopniu przyczyniły się w naszej ocenie sezonowe spadki cen warzyw i owoców.
  • Z kolei ceny paliw wzrosły o 0,4%m/m, pomimo wakacyjnych promocji cenowych dominującego gracza na tym rynku.
  • Ceny nośników energii nie zmieniły się m/m.
  • W oparciu o udostępnione dziś dane szacujemy, że lipiec przyniósł dalszy wyraźny spadek inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii – do ok. 10,5%r/r z 11,1%r/r w czerwcu.

      Wnioski:

  • Jesteśmy na ścieżce do jednocyfrowej inflacji już we wrześniu.
  • Spadek inflacji związany jest w dużym stopniu z ustępowaniem szoków zewnętrznych. Po dynamicznej dezinflacji w 2kw23, w 2poł23 spodziewamy się wolniejszego spadku inflacji CPI. Jeżeli ceny ropy naftowej utrzymają się na obecnych poziomach (powyżej 80$/pb), to po wakacjach możemy mieć do czynienia z ponownym wzrostem cen paliw. Średnioterminowe perspektywy inflacyjne pozostają niepewne, m.in. z uwagi na prawdopodobne wzrosty regulowanych cen energii z początkiem 2024 i utrzymujący się na dwucyfrowym poziomie wzrost wynagrodzeń, który może się utrzymać przy znaczącym wzroście płacy minimalnej w przyszłym roku.
  • Pomimo pewnego złagodzenia nastawienia w polityce pieniężnej w lipcu, główne banki centralne (Fed, EBC) pozostają ostrożne w ocenach perspektyw inflacyjnych i widzą ryzyka utrwalenia się wzrostu cen na podwyższonych poziomach, utrzymując jastrzębie nastawienie i gotowość do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Wskazują również, że średnioterminowe perspektywy inflacyjny nie są takie optymistyczne, m.in. ze względu na zbyt mocne rynki pracy, demografię, ekspansję fiskalną, wcześniej poluzowanie policy mix.
  • Nieco inaczej wygląda sytuacja w krajach rozwijających się. Niektóre już obecnie tną stopy procentowe (Chile, Węgry). NBP koncentruje się na oczekiwanym spadku inflacji do jednocyfrowych poziomów i deklaruje gotowość do cięcia stóp procentowych po wakacjach, chociaż projekcja banku centralnego wskazuje, że spadek inflacji do celu będzie długotrwałym procesem. Naszym zdaniem NBP obniży stopy o 50-75pb w 2023 i rozpocznie łagodzenie we wrześniu. Jednak łagodzenie polityki pieniężnej wydłuży okres powrotu inflacji do celu.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.