Komentarze bieżące |
GUS: Publikacja danych dotyczących wynagrodzeń - lipiec 2023.
W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 10,4%r/r, a więc słabiej niż w czerwcu (11,9%) i lekko poniżej oczekiwań (10,9%). To efekt wysokiej bazy odniesienia z lipca 2022, kiedy szereg branż (szczególnie górnictwo) wypłaciło wysokie premie, tworząc wysoką bazę odniesienia w 2023. W tym roku w lipcu różnica między wynagrodzeniami ogółem i bez wypłat z zysku jest niewielka (ponad 2 razy mniejsza jak rok temu). Według doniesień prasowych górnictwo wypłaciło znów wysokie premie, co sugeruje, że słabo wypaść musiały pozostałe branże.
Efekty słabnącej sytuacji na rynku pracy widać jednak w przypadku zatrudnienia. W sektorze przedsiębiorstw wzrosło ono w lipcu zaledwie o 0,1% r/r (zgodnie z konsensusem), wobec 0,2% przed miesiącem. Oznacza to wzrost etatów o około tysiąc wobec czerwca, podczas gdy w poprzednich 2 latach było to 3 i 11tys. Słabszą sytuację widać nadal szczególnie w branżach przetwórczych, co prawdopodobnie powiązane jest z ogólnie słabą kondycją tych branż w Europie (szczególnie Niemczech). Od lutego (tegoroczny szczyt zatrudnienia w przetwórstwie) zredukowały one 9tys. etatów, z ogółu 13tys. spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w tym okresie.
Niski wzrost zatrudnienia to jednak w dużym stopniu efekt pogarszającej się podaży pracy. Wynika to zarówno ze starzenia się społeczeństwa, jak i potencjalnego odpływu uchodźców z Ukrainy. Dlatego spodziewamy się, że stopa bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na niskim poziomie, a płace utrzymają dwucyfrową dynamikę w najbliższych miesiącach. W połączeniu ze spadającą inflacją będzie to wspierać stopniowe odbicie wydatków konsumpcyjnych w kraju i w konsekwencji całego PKB po słabej 1poł23.