Komentarze bieżące |
GUS: W lipcu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 1,1%r/r, wobec 1,5r/r miesiąc wcześniej, czyli wyraźnie gorzej od oczekiwań (2,5%).
- Kołem zamachowym budownictwa pozostają roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (wzrosły o 11,8%r/r, wobec 5,9% w czerwcu). Najprawdopodobniej nadal dominuje to kończenie projektów infrastrukturalnych w ostatnim roku rozliczeniowym „starego” budżetu UE. Doświadczenia poprzednich perspektyw budżetowych UE pozwalają zakładać utrzymanie dynamicznego wzrostu w tej kategorii do końca tego roku.
- Na drugim spektrum pozostała bardzo słaba budowa budynków, przede wszystkim mieszkaniowych. W lipcu spadła ona o 7,8%, po spadku o 5,7% miesiąc wcześniej. Liczba mieszkań w budowie pozostaje w silnym trendzie spadkowym od rekordowych poziomów w z 1poł22, ale jest nadal na dość wysokim historycznie poziomie. Co więcej nadal oddawanych jest relatywnie dużo mieszkań. W pierwszych 7 miesiącach tego roku oddano do użytku o praktycznie tyle samo mieszkań co w analogicznym okresie 2022. Spodziewamy się, że mniejsi deweloperzy kończą rozpoczęte projekty aby odzyskać płynność finansową.
- W połączeniu ze słabym popytem z przełomu roku, efektem jest bardzo wysoka liczba mieszkań w ofercie, wystarczająca aby pokryć popyt na wiele miesięcy. Dlatego nawet istotny wzrost zainteresowania mieszkaniami związany z rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2%” to zbyt mało, aby istotnie wpłynąć na poprawę w budownictwie mieszkaniowym w tym roku. Biorąc pod uwagę liczbę inwestycji mieszkaniowych w poprzednich latach ich kończenie, przy malej liczbie nowych projektów utrzyma lub pogłębi negatywną dynamikę budowy budynków do końca roku. Nadal pozytywnym elementem pozostają jednak prace związane z budownictwem przemysłowo-handlowym, szczególnie hal magazynowych.