Tygodnik |
Tygodnik ING: RPP we wrześniu rozpocznie obniżki stóp.
- Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która powinna przynieść początek cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Oczekujemy, że już w tym tygodniu RPP obniży stopy NBP o 25pb, a kolejne miesiące przyniosą dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. W tym roku oczekujemy obniżek stóp o łącznie 75pb. Rynek wycenia więcej, ale zakłada poluzowanie o 50pb na niektórych posiedzeniach. Naszym zdaniem komentarze z Rady nie wskazują, aby RPP była gotowa do jednorazowych zmian stóp o więcej niż 25pb.
- W tym tygodniu inwestorzy skoncentrują uwagę na decyzjach centralnych Australii we wtorek i Kanady w środę (spodziewamy się niezmienionych stóp procentowych) oraz koniunkturze w usługach (finalne PMI z Europy i USA oraz usługowy ISM dla USA). Ważne będą też komentarze bankierów centralnych z EBC i Fed przed decyzjami głównych banków centralnych w kolejnym tygodniu (EBC) i za dwa tygodnie (Fed).
- W tym tygodniu rynek walutowy będzie śledził posiedzenie RPP. Spodziewamy się obniżki stóp i komentarza wskazującego, że nadchodzą kolejne. Taki scenariusz jest już obecnie wyceniany przez rynek, więc nie spodziewamy się, aby miało to wywołać dużą przecenę PLN. Liczymy raczej na umiarkowany wzrost €/PLN, ale już okolice 4,48 będą stanowić barierę trudną do sforsowania. Szanse na powrót ponad 4,50 są póki co małe, o ile nie dojdzie do większego umocnienia dolara.
- Także rynek obligacji skupi się na wynikach posiedzenia RPP. W naszej ocenie retoryka Rady będzie wspierać oczekiwania na cały cykl obniżek stóp, co powinno pociągnąć rentowności krótkich SPW niżej. Na długim końcu ryzykiem pozostają zapowiedzi gigantycznych podaży długu w przyszłym roku (+50% w ujęciu netto), choć nie wykluczamy, że do przeceny dojdzie dopiero gdy MF poda skalę kolejnego przetargu. Widzimy ryzyko umiarkowanego wzrostu rentowności długich SPW, połączone z rozszerzeniem asset swapów. Rynek oczekuje dużych podaży, ale premia kredytowa w długim końcu polskiej krzywej uwzględnia już trochę takich ryzyk.