Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Konferencja prezesa NBP: ultra łagodne nastawienie i de facto zapowiedź kolejnych obniżek stóp procentowych.

Ocena sytuacji gospodarczej: koniunktura pogarsza się bardziej od oczekiwań NBP.

Prezes ocenił, że sytuacja w polskim otoczeniu gospodarczym „radykalnie się zmieniła”. W szczególności niemieckiej gospodarce grozi recesja, co negatywnie wpłynie na polski eksport. Odnotował także pogorszenie koniunktury w Chinach. W ocenie prezesa Glapińskiego oczekiwane wcześniej spowolnienie w gospodarce światowej okazuje się głębsze i się wydłuża.

Odnośnie do sytuacji w polskiej gospodarce przewodniczący RPP powiedział, że całoroczny wzrost PKB będzie niski, zbliżony do zera, lub wręcz ujemny. Profesor Glapiński wyrażał mocne obawy o perspektywy koniunktury w Polsce, co jednocześnie będzie sprzyjało dalszemu spadkowi inflacji.

Ocena tendencji inflacyjnych: CPI spada szybciej niż oczekiwała RPP.

W ocenie A. Glapińskiego inflacja była wysoka, obecnie jest „umiarkowana”, a pod koniec roku będzie bliska „pełzającej”. We wrześniu NBP spodziewa się inflacji nieco powyżej 8,5%, czyli jest już obecnie jednocyfrowa. Dlatego w ocenie Prezesa spełnione zostały nakreślone wcześniej warunki do cięcia, tj. spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu i projekcje wskazujące na szybki spadek inflacji.

Profesor Glapiński jest przekonany o dalszym spadku inflacji i nie widzi istotnym ryzyk. Przypomniał, że projekcje NBP wskazują, że CPI będzie się zmniejszać i osiągnie górny przedział celu inflacyjnego w 2025, ale zwrócił uwagę, że pojawiają się prognozy wskazujące, że może to nastąpić nawet w 2024.

Wbrew obawom głównych banków centralnych, które mówią o ryzyku utrwalenia podwyższonego tempa wzrostu cen, prezes NBP wyraził głębokie przekonanie, że inflacja będzie nadal spadała. Zwracał m.in. uwagę na szybką dezinflację cen producentów. Podobnie jak w komunikacie po posiedzeniu RPP, podczas wystąpienia prezes pomijał czynniki potencjalnie proinflacyjne tj. m.in. szybki wzrost płac i ekspansywną politykę fiskalną.

Wymowa konferencji: bardzo łagodna

Naszym zdaniem wymowa konferencji była bardzo gołębia, prezes zamanifestował niechęć do dodatnich realnych stóp, a nawet powiedział, że przed obniżką RPP stopa realna (na poziomie  -3,4% vs w 1kw23 -10%) była "zażynająca" gospodarkę.

Widoczna była także niechęć ponoszenia kosztów walki z inflacją po stronie utraconego wzrostu gospodarczego, lub pogorszenia sytuacji na rynku pracy (prezes Fed jasno deklaruje, że do spadku CPI potrzebne jest pewne pogorszenie sytuacji pracowników).

Jednocześnie profesor Glapiński ponownie zadeklarował, że toleruje inflację na poziomie 5%, a więc wyższą niż cel NBP (2,5%+/-1%).

O łagodnym nastawieniu świadczy także bardzo tolerancyjne podejście do osłabienia złotego. Wczorajszy spadek waluty o 2% uznał za niewielką zmianę, bo wcześniej złoty umocnił się 17%. Takie osłabienia PLN nie ma wpływu na CPI, wobec głównych procesów deflacyjnych jakie się dzieją zagranicą.

Także ocena sytuacji gospodarczej i przyczyn dezinflacji pokazuje dużą wrażliwości RPP na słabość PKB w Polsce i zagranicą. Prezes podkreślał, że spowolnienie jest głębsze i się przedłuża a wyjście z niego jest słabe, co obniża inflacje i powoduje wahania walut. Dodał także, że proces deflacyjny ma głównie związek ze spowolnieniem koniunktury w wielu krajach. Naszym zdaniem relatywnie małą rolę przypisywał ustępującym szokom podażowym.

Uważamy, że w czasie konferencji zabrakło stwierdzenia, na które zwracają uwagę inne banki centralne. Mówią one, że spowolnienie gospodarcze tłumi inflację mniej niż w poprzednich cyklach koniunkturalnych, bo rynki pracy są relatywnie mocne w USA, Europie i podobnie jest w Polsce. Stąd wiele banków centralnych zwraca uwagę na uporczywie wysoką inflację usług.

Wnioski

Podczas konferencji prasowej A. Glapiński prezentował bardzo gołębie nastawienie. Przyznał, że inflacja spada szybciej, a koniunktura pogarsza się bardziej od oczekiwań Rady, dlatego skala obniżki stóp była głębsza od oczekiwań. Jednocześnie prezentował duże przekonanie o kontynuacji dezinflacji: „obniżyliśmy stopy, bo jesteśmy pewni że inflacja będzie dalej spadać.”

Przewodniczący RPP uchylił się od forward guidance i zapowiedział, że przyszłe decyzje będą uzależnione od napływających informacji.

Naszym zdaniem, Rada będzie kontynuowała cięcia stóp, dopóki inflacja CPI (w ujęciu r/r) będzie spadać. Zdaniem prezesa NBP stopa realna sprzed wczorajszą obniżką (-3,4% vs w 1kw23 -10%) była "zażynająca" dla gospodarki. Zwracamy uwagę, że zdaniem NBP do końca roku CPI spadnie z 10%r/r do 6-7%, co oznacza wzrost stopy realnej o 300pb (będzie ona mniej ujemna). Zakładamy, że cięcia stóp NBP będą kontynuowane ale w mniejszej skali niż hamowanie CPI.

Reakcja rynku na wypowiedzi prezesa NBP (wczoraj i dzisiaj osłabienie złotego i dalsze wystromienie krzywej dochodowości) wskazuje na obawy inwestorów, że szybkie obniżki stóp procentowych mogą skutkować wyższą inflacją w średnim terminie (spadek rentowności 2-letnich papierów) i koniecznością podwyżek stóp (wzrosty rentowności na długim końcu krzywej). 

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.