Dziennik |
Dziennik ING: USA bez budżetu na kolejny rok fiskalny, ale z tymczasowym planem wydatków. RPP po raz kolejny obniży stopy procentowe.
Wiadomości zagraniczne
USA: Ustawa o tymczasowym finansowaniu przyjęta przez Izbę Reprezentantów i Senat, shutdown odsunięty do połowy listopada.
- W związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny, Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych, aby uniknąć shutdownu, czyli zamknięcia urzędów. Przyjęta ustawa nie obejmuje wszystkich wydatków. W efekcie wstrzymano m.in. pomoc militarną i finansową dla Ukrainy. Ustawa zapewnia finansowanie sektora rządowego do połowy listopada.
- Efektem ubocznym przegłosowania ustawy jest rozbicie jedności Republikanów w Izbie Reprezentantów, a nawet groźby postawienia wotum nieufności do własnego spekera przez grupę 90 kongresmanów z tej partii. Z drugiej strony zostaną normalnie opublikowane dane makroekonomiczne, chociaż wcześniej istniało ryzyko wstrzymania pracy urzędów, które są odpowiedzialne za podawanie danych do publicznej wiadomości.
BŚ: Najgorsze od 50 lat perspektywy dla azjatyckich gospodarek rozwijających się.
- Bank Światowy obniżył prognozę wzrost gospodarczego w Chinach w 2024 do 4,4% z 4,8% oczekiwanych w kwietniu i ostrzegł, że wzrost PKB w rozwijających się gospodarkach azjatyckich będzie najniższy od pięciu dekad.
Strefa euro: Dalsze hamowanie inflacji, ale ceny paliw znów rosną.
- We wrześniu inflacja HICP w strefie euro spadła do 4,3%r/r z 5,2% w sierpniu, wyraźnie mocniej od oczekiwań (4,6%). Mocno obniżyła się także inflacja bazowa – z 5,3 do 4,5%. Jednym z powodów było wygaśnięcie efektów bazy z rządowych programów wsparcia, ale spadek dynamiki cen był większy niż oczekiwano. Odpowiada za to m.in. spadek cen przemysłowych dóbr nieenergetycznych w ujęciu m/m. Wysoka pozostaje natomiast inflacja w usługach, ale siła cenowa firm z tego sektora zmaleje wraz ze słabnącym popytem.
- W kolejnych miesiącach wyższe ceny ropy naftowej to duże ryzyko dla perspektyw inflacji. Ceny energii spadły w ostatnich miesiącach mniej niż oczekiwano, a teraz będą inflację podnosić. Najprawdopodobniej powrót inflacji do celu EBC nastąpi później niż sugerowały ostatnie projekcje. Pytanie na ile ceny paliw wywołają w kolejnych miesiącach efekty drugiej rundy. Firmy wskazują, że ich siła cenowa słabnie, co raczej nie zapowiada dużego odbicia inflacji ogółem. Ponieważ jednak niepewność co do tempa hamowania inflacji utrzyma się przez pewien czas, wyższe stopy EBC na dłużej są zdecydowanie realistycznym scenariuszem.
USA: Mniejsze od wcześniejszych szacunków pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów w wrześniu.
- Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan według ostatecznych szacunków obniżył się we wrześniu do 68,1pkt. z 69,5pkt. miesiąc wcześniej. Wstępne szacunki wskazywały na spadek do 67,7pkt.
W tym tygodniu wystąpienia przedstawicieli EBC i Fed.
- Na ten tydzień zaplanowano szereg wystąpień przedstawicieli Fed i EBC.
- Poniedziałek: Wiceprezes EBC L. de Guindos, prezes Fed J. Powel oraz inni przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego: P. Harker (Philadelphia Fed), M. Barr (zarząd Fed), J. Williams (New York Fed).
- Wtorek: Główny ekonomista EBC P. Lane, R. Bostic (Atlanta Fed), L. Mester (Cleverand Fed).
- Środa: Prezes EBC C. Lagarde, F. Panetta (Banca d’Italia), J. Schmiddt (Minneapolis Fed)
- Czwartek: Główny ekonomista EBC P. Lane, wiceprezes EBC L. de Guindos, L. Mester (Cleverand Fed), M. Barr, J. Williams (New York Fed), T. Barkin (Richmond Fed), M. Daly (San Francisco Fed).
- Piątek: C. Waller (zarząd Fed).
USA: W tym tygodniu wskaźniki ISM i dane z rynku pracy.
- W tym tygodniu poznamy także dane o koniunkturze w USA za wrzesień (wskaźniki ISM), dziś w przetwórstwie przemysłowym, w środę w usługach. Oczekujemy, że w pierwszym z sektorów oceny koniunkturze poprawiły się wobec sierpnia (z 47,6pkt. do 48pkt.), nieco mocniej od oczekiwań (47,8pkt.). Z kolei w usługach oczekujemy lekkiego pogorszenia ocen, choć z bardzo wysokich poziomów (do 54pkt. z 54,5pkt.), ale mniej niż sugeruje konsensus (53,5pkt.). Dane powinny potwierdzić, że mimo agresywnego cyklu podwyżek stóp Fed, koniunktura w USA pozostaje dobra, a jej spowolnienie będzie zdecydowanie mniej dotkliwe niż jeszcze kilka miesięcy temu oczekiwali ekonomiści.
- W piątek poznamy dane z rynku pracy w USA. Konsensus i nasze oczekiwania zakładają utrzymanie solidnego wzrostu zatrudnienia tj. około 175-170tys., wobec 180tys w poprzednim miesiącu. Takie dane będą spójne z innymi wskaźnikami o większej częstotliwości pokazującymi dobrą sytuację na rynku pracy, m.in. spadkiem tygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Jednocześnie raport pokaże, że stopniowe równoważenie rynku pracy pozwala na utrzymanie wolniejszego wzrostu płac niż parę kwartałów wcześniej. Wynagrodzone godzinowe wzrosły około 0,3%m/m wobec 0,2%m/m wcześniej, co oznacza utrzymanie rocznej dynamiki na poziomie 4,3%r/r. Stopa bezrobocia w naszej ocenie zanotuje nieznaczny spadek z 3,8% do 3,7%, ale przy utrzymaniu stabilnego wskaźnika aktywności zawodowej.
Wiadomości krajowe
NBP ponownie obniży stopy procentowe.
- Wydarzeniem tego tygodnia będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że po wyraźnym spadku inflacji we wrześniu Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, jednak w mniejszej niż we wrześniu skali, aby uniknąć presji na osłabienie PLN. Spodziewamy się obniżki stopy referencyjnej o 25pb do 5,75%.
- Takiego rozstrzału oczekiwań odnośnie najbliższej decyzji (4 października) RPP dawno nie było. Z 21 instytucji ankietowanych przez Parkiet 3 oczekują, że stopy pozostaną bez zmian, 11 oczekuje cięcia o 25pb, 6 o 50bp, a 1 obniżki o 75pb. Komunikacja NBP z rynkiem mogłaby być lepsza.
- Na czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapińskiego usłyszymy zapewne, że inflacja nie jest już problemem, chociaż większość prognoz wskazuje, że cel inflacyjny pozostaje odległy, a perspektywy inflacyjne na 2025 pogorszyły się.
Pierwszy od 4 miesięcy wzrost PMI, ale wskaźnik nadal na niskim poziomie.
- Polski przemysł powoli dźwiga się z dołka, wrześniowy PMI wzrósł do 43,9pkt (ING: 43,8; konsensus: 43,5, poprzednio 43,1). Dominują firmy ze spadającą produkcją i zamówieniami, ale pesymistów ubywa. Widać ożywienie w globalnym przemyśle, co pokazują dane z Azji i poprawa niemieckiego PMI z przemysłu.
- Wolniej niż w poprzednich miesiącach spadały zamówienia i produkcja, ale seria spadków zamówień trwa już 19 miesięcy. Przetwórstwo pozostaje jednym z najgorzej radzących sobie obszarów gospodarki. Widzimy pewne oznaki ożywienia w budownictwie i handlu. Oczekujemy, że 4kw23 przyniesie wyraźny wzrost PKB w ujęciu rocznym na bazie odbudowy konsumpcji, natomiast przemysł odbija powoli.
Inflacja najniżej od 1,5 roku.
- Według wstępnego szacunku inflacja CPI obniżyła się we wrześniu do 8,2%r/r z 10,1%r/r w sierpniu i po raz pierwszy od lutego 2022 była na jednocyfrowym poziomie. Jest także niższa od ostatniej projekcji NBP.
- W porównaniu do sierpnia ceny spadły o 0,4%. Duży wkład w spadek CPI miały ceny żywności, które obniżyły się czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu m/m (tym razem o 0,4%). Spadły także ceny nośników energii (-0,7%m/m), czemu sprzyjało m.in. podniesienie limitu zużycia energii do którego cena jest zamrożona na poziomie z 2022. Wrzesień przyniósł także wyraźny spadek cen paliw do środków transportu (-3,1%m/m).
- Istotnym elementem jest także duży spadek inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) z 10%r/r w sierpniu do 8,5%r/r we wrześniu oraz jej niska dynamika miesięczna (ok. 0%).
- Spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji. Kontynuowany jest spadek presji na ceny żywności. Część spadku inflacji, zwłaszcza w zakresie cen nośników energii i paliw, to konsekwencja działań regulacyjnych i interwencyjnych ze strony rządu i podmiotów publicznych.
- Najbardziej dynamiczny okres dezinflacji jest już za nami. Oczekujemy, że na koniec 2023 inflacja obniży się w okolice7%r/r, a od połowy przyszłego roku będzie się stabilizowała w przedziale 5-6%, pozostając wyraźnie powyżej celu. Co więcej, spadek stóp procentowych, wzrost cen ropy naftowej i osłabienie PLN tworzą grunt pod osłabienie procesu dezinflacji w 2025.
- Spodziewamy się, że w reakcji na dalszy spadek inflacji w środę RPP obniży stopy procentowe o 25pb do 5,75%. Do końca 2023 stopa referencyjna może spaść do 5,50%. W kontekście przedstawionej powyżej ścieżki inflacji przestrzeń do dalszych obniżek stóp w 2024 jest ograniczona.
- Obawiamy się, że nadmierny optymizm dezinflacyjny NBP rynek może oprotestować słabszym złotym, bo proces dezinflacji w Polsce wygląda nietrwale na tle innych krajów:
- spadek inflacji bazowej jest wciąż dużo wolniejszy niż w regionie, co sugeruje duży udział czynników zewnętrznych, , a krajowe policy mix słabo pomaga w sprowadzaniu inflacji na niższe poziomy,
- w Czechach cel inflacyjny zostanie osiągnięty w 1kw24, w Polsce NBP widzi CPI około 3,5% w 2poł25, a naszym zdaniem nastąpi to dużo później,
- NBP skorygował swoje ultra łagodne nastawienie, ale wciąż odstaje na tle ostrożnych Węgrów (celują w realne dodatnie stopy) i Czechów (opóźniają pierwsze cięcie pomimo lepszych perspektyw inflacji),
- NBP chce ciąć stopy pomimo, że Fed i ECB w końcu przekonały rynki, iż wysokie stopy pozostaną na dłużej.
- Uważamy, że retoryka prezesa NBP na czwartkowym wystąpieniu będzie bardzo ważna dla złotego. Zbytnie epatowanie jednocyfrową inflacją może wzbudzić obawy, że NBP wróci do bardzo łagodnego nastawienia, odstającego od perspektyw inflacji i nastawienia banków centralnych w regionie oraz Fed i EBC. Efektem może być powrót osłabienia złotego.
MF: W październiku dwa przetargi obligacji z łączną podażą PLN9-20mld.
- Z miesięcznego planu podaży wynika, że w październiku Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić 2 przetargi sprzedaży obligacji (10 października i 23 października) z ofertą rzędu PLN9-20mld. Nie są planowane przetargi zamiany.
- W całym 4kw23 ministerstwo przewiduje 3-4 przetargi z podażą obligacji w skali PLN25-35mld oraz 1-2 przetargi zamiany.
- Na koniec września na rachunkach budżetowych znajdowało się ok. PLN110mld, wobec PLN133,7mld na koniec sierpnia – poinformował wiceminister finansów S. Skuza.
- Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w POLGBs spadło w sierpniu o PLN1,2mld do PLN134,8mld.
BGK: W 3kw23 pięć przetargów sprzedaży obligacji FPC.
- Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przewiduje przeprowadzenie w 4kw23 pięciu przetargów sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Planowane daty przetargów to 5 i 18 października, 9 i 22 listopada oraz 7 grudnia.
Komentarz rynkowy
Mocny dolar, słabszy złoty. Wystromienie krzywych na rynkach długu.
- W ubiegłym tygodniu kurs €/US$ kontynuował spadek z 1,0650 do blisko 1,0550 dziś rano. Wsparciem dla dolara były duża odporność gospodarki na podwyżki stóp i spadające obawy recesyjne USA oraz przeszacowanie oczekiwań rynków na ścieżkę stop Fed – inwestorzy coraz mocniej wierzą, że FOMC utrzyma je na wysokim poziomie na dłużej. Kurs €/PLN kontynuował natomiast wzrost z nieco ponad 4,60 do 4,62. Złotemu nie pomógł mocniejszy dolar, a kolejny spadek CPI w Polsce nieco odbudował oczekiwania na agresywne obniżki stóp NBP. Złoty lekko osłabił się też m.in. na tle HUF.
- Na bazowych rynkach długu widać było przede wszystkim stromienie krzywej Treasuries, ale głównie pod wpływem rosnących rentowności obligacji długoterminowych. To odzwierciedla wspomniany powyżej spadek obaw recesyjnych w USA. Duże podaże długu także odgrywają ważną rolę, podobnie działają zapowiedzi zmiany polityki banków centralnych, w Japonii mniejsze interwencje stabilizujące rentowności długu a w Europie wcześniejszą zmniejszanie bilansów banków.
- Wystromiła się także krzywa SPW. 2latki umocniły się niecałe 10pb po udanej aukcji i większym od oczekiwań spadku CPI. Rentowności 10latek wzrosły ponad 10pb, prawdopodobnie za sprawą obaw o rekordowe potrzeby pożyczkowe w 2024.
Kolejne próby powrotu €/US$ poniżej 1,05, złoty pod presją.
- Technicznie €/US$ może zanotować chwilowe odbicie, ale inne czynniki wskazują na dalszy spadek i próbę wyłamania €/US$ poniżej 1,05. Liczymy na kolejne solidne dane z USA, m.in. z rynku pracy. W ubiegłym tygodniu spadek inflacji w Europie był natomiast szybszy od oczekiwań. Utrzymuje się też niepewność co do sytuacji budownictwa w Chinach. Technicznie przełamanie wsparcia na 1,05 otwiera drogę do spadku kursu do 1,02.
- Potencjalnie mocniejszy dolar oznacza dalsze ryzyko dla złotego. Nie pomagają też oczekiwania na kolejną obniżkę stóp NBP. Na wzrost kursu wskazuje też sytuacja techniczna. Dlatego w pierwszej połowie tygodnia spodziewamy się powrotu €/PLN do lokalnego oporu na 4,65. Powrót prezesa NBP do nadmiernie optymistycznej retoryki dezinflacyjnej może osłabić PLN pod koniec tygodnia do 4,67-68/€.
- Obawiamy się też, że w najbliższych tygodniach €/PLN może testować poziom 4,70 lub nieco powyżej. Dolar pozostaje mocny, a policy-mix w Polsce, ze swoim łagodnym nastawieniem (szczególnie w obszarze polityki fiskalnej, a ostatnio także pieniężnej), kontrastuje z sytuacją w głównych gospodarkach, zwłaszcza w USA. Ryzykiem są też wyniki wyborów parlamentarnych w kraju.
Długie SPW prawdopodobnie nadal pod presją.
- Wygaśnięcie ryzyka government shutdown w USA powinno w tym tygodniu wspierać niewielkie spłaszczenie krzywych na rynkach bazowych, zwłaszcza w USA. W tym kierunku powinny też oddziaływać dane z USA, wspierając oczekiwania na jeszcze jedną podwyżkę stóp Fed w tym cyklu. Stromienie krzywych, szczególnie Treasuries, powinno jednak dość szybko powrócić. W USA problemem pozostają duże potrzeby pożyczkowe, związane m.in. ze zbrojeniami i wysokimi deficytami w kolejnych latach.
- W kraju ryzyko dalszego stromienia krzywej w tym tygodniu jest większe. Spodziewamy się obniżki stóp o 25pb, zgodnie z konsensusem. Oczekiwania na kolejne cięcia prawdopodobnie pozostaną jednak mocne, szczególnie po kolejnej niespodziance inflacyjnej z piątku. Z kolei długim SPW powinny nadal ciążyć duże podaże długu wynikające z planów budżetowych na przyszły rok. Ryzyko to potwierdziły m.in. plany szeregu przetargów zapowiedzianych przez MF i BGK na 4kw23 (więcej w wiadomościach z kraju).