Komentarze bieżące |
Inflacja za październik ukształtowała się w dolnym przedziale oczekiwań, ale jej struktura nie wygląda korzystnie. To ostatni tak znaczący spadek inflacji w 2023.
Według wstępnego szacunku (flash) inflacja CPI obniżyła się w październiku do 6,5%r/r z 8,2%r/r w listopadzie.
Największy wpływ na dalszy spadek inflacji konsumenckich miały ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które wprawdzie wzrosły w ubiegłym miesiącu o 0,4%m/m, po czterech miesiącach spadków, ale w ujęciu rocznym wyhamowały do jednocyfrowych poziomów (7,9%r/r vs. 10,4%r/r we wrześniu).
Nośniki energii podrożały w ubiegłym miesiącu o 8,3%r/r, po wzroście cen o 9,9%r/r we wrześniu.
Pewnym zaskoczeniem jest dla nas głęboki spadek cen paliw w ujęciu m/m, nawet głębszy niż we wrześniu. Podczas gdy od początku października na stacjach obserwowaliśmy powolne wzrosty cen, które przyspieszyły wyraźnie w ostatnim tygodniu. Według wstępnego szacunku GUS spadek cen paliw pogłębił się do -14,4%r/r z -7,0%r/r miesiąc wcześniej.
Niższe dynamiki we wspomnianych kategoriach obniżyły inflację CPI o blisko 1,4pkt. proc. względem września.
Inflacja za październik ukształtowała się w dolnym przedziale oczekiwań, ale jej struktura nie wygląda korzystnie. Inflacja bazowa m/m powróciła do wyższego wzrostu (~0.6%m/m ws -0,1%m/m w "wyjątkowym" wrześniu). Również bazowa m/m w ujęciu odsezonowanym wygląda nieco gorzej niż we wrześniu. W ujęciu r/r inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) obniżyła się do 7,9-8,0%r/r vs. 8,4%r/r we wrześniu.
The CPI and rates outlook
Według naszych szacunków październik był ostatnim miesiącem tak wyraźnego spadku inflacji w tym roku. W kolejnych miesiącach baza odniesienia nie będzie już tak korzystna dla rocznego wskaźnika jak wcześniej. W listopadzie możemy być jeszcze świadkami niewielkiego spadku inflacji, ale na koniec roku będzie ona na poziomie zbliżonym do obserwowanego w październiku.
Kształtowanie się wskaźnika CPI na początku 2024 będzie w głównej mierze zdeterminowane przez decyzje administracyjne i polityczne, w tym te dotyczące stawki VAT na żywność i mrożenia cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.
Oczekujemy lokalnego dołka inflacji na przełomie 1kw24 i 2kw24, a następnie jej niewielkiego wzrostu i stabilizacji w okolicach 5-6% do końca przyszłego roku.
Oczekujemy, że w świetle dalszego spadku inflacji Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 25pb w listopadzie. W grudniu zwykle stopy procentowe pozostają bez zmian, więc powinniśmy zakończyć 2023 ze stopą na poziomie 5,50%.
Pauza w dostosowywaniu stóp procentowych może się wydłużyć, gdyż Rada będzie prawdopodobnie chciała się zapoznać z wpływem decyzji administracyjnych na kształtowanie się inflacji na początku 2024. W efekcie na kolejny spadek stóp być może przyjdzie nam poczekać do marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Kluczowy dla oczekiwań rynkowych w odniesieniu do przyszłej ścieżki stóp procentowych będzie wydźwięk listopadowej konferencji prasowej prezesa A. Glapińskiego.