Komentarze bieżące |
Odbicie wzrostu gospodarczego w 3kw23. Przed nami ożywienie koniunktury.
- Według wstępnego szacunku GUS w 3kw23 polski PKB wzrósł o 0,4%r/r, po dwóch kwartałach spadku w ujęciu rocznym. Dane odsezonowane wskazują na wzrost o 1,3%kw/kw, po wzroście o 0,3% w 2kw23 (po rewizji z -1,4%). Dzisiejsze dane wskazują na punkt zwrotny w koniunkturze. Oczekujemy dalszej poprawy aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach.
- Pełny raport wraz ze strukturą wzrostu poznamy 30 listopada, jednak w oparciu o dostępne dane szacujemy, że 3kw23 przyniósł wyraźnie płytszy spadek konsumpcji prywatnej niż obserwowaliśmy to w 1poł23. W dalszym ciągu solidnie rosły inwestycje (największe pozytywne zaskoczenie w danych o PKB w 2023), przy czym koncentrują się one w dużych firmach. Zmiana stanu zapasów miała prawdopodobnie mniej negatywny wpływ na roczne tempo wzrostu PKB niż w poprzednich kwartałach, ale proces redukcji zapasów w przedsiębiorstwach był kontynuowany. Dane dotyczące bilansu płatniczego sugerują, że wymiana handlowa z zagranicą miała nadal pozytywny wpływ na roczną zmianę PKB.
- Spodziewamy się, że ustępowanie szoku podażowego i dalsza dezinflacja będą sprzyjały odbudowie konsumpcji, która będzie kołem zamachowym gospodarki w najbliższych kwartałach. Prognozujemy, że w 4kw23 wzrost PKB będzie zbliżony do 2%r/r, a w całym 2023 wyniesie ok. 0,4%. W 2024 spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 2,5-3,0%.
- Biorąc pod uwagę proinflacyjną strukturę wzrostu PKB w 2024, zdominowaną przez konsumpcję, RPP będzie ostrożnie podchodziła do dalszych obniżek stóp procentowych. Jednocześnie przy utrzymującej się ujemnej luce produktowej i obecnym poziomie restrykcyjności polityki pieniężnej powinniśmy być świadkami dalszej dezinflacji, chociaż w wolniejszym tempie niż w ostatnich miesiącach. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2024 stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie (5,75%).