Komentarze bieżące |
Szybka dezinflacja cen towarów i wolniejsza usług. W kolejnych miesiącach spadek inflacji spowolni.
- GUS zrewidował październikową inflację CPI do 6,6%r/r, wobec wstępnego szacunku na poziomie 6,5%r/r. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych zrewidowano z 0,4%m/m do 0,5%m/m. Ceny towarów wzrosły o 5,7%r/r, a ceny usług zwiększyły się o 9,3%r/r, wobec odpowiednio 7,6% i 9,7%r we wrześniu. Hamowanie inflacji cen usług jest wyraźnie wolniejsze niż w przypadku cen towarów.
- Do spadku rocznego wskaźnika inflacji w ubiegłym miesiącu, względem września, w największym stopniu przyczyniło się dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności (7,6%r/r w październiku vs. 10,1% we wrześniu), głębszy niż przed miesiącem spadek cen paliw (-14,4%r/r vs. -7,0%) oraz wolniejszy wzrost cen nośników energii (8,3% vs. 9,9%). Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się do ok. 8,0% z 8,4% we wrześniu. W ujęciu miesięcznym mieliśmy jednak do czynienia z wysokim wzrostem cen bazowych (ok. 0,6%m/m).
- Perspektywy inflacji są obarczone wyjątkowo wysoką niepewnością z uwagi na brak ostatecznych decyzji w kwestii przyszłości zerowej stawki VAT na żywność oraz działań ochronnych na rynku energii, a także rozstrzygnięć Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych w 2024. W oparciu o dotychczasowe deklaracje przedstawicieli przyszłej koalicji rządowej zakładamy na chwilę obecną, że stawka VAT na żywność zostanie podniesiona od 1 stycznia 2024, a ceny prądu będą mrożone do połowy przyszłego roku. W takim scenariuszu średnioroczna inflacja CPI w 2024 może wynieść nawet 6%, nie pozostawiając przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Prognozujemy, że pozostaną one bez zmian do końca przyszłego roku (główna stopa NBP na poziomie 5,75%).