Tygodnik |
Tygodnik ING: Oczekiwania na dalsze podwyżki Fed wygasły. Dane z kraju powinny potwierdzić odbicie koniunktury.
- Zachowanie rynków w ubiegłym tygodniu zdeterminowały dane o inflacji z USA. Choć spadek dynamiki cen by spodziewany m.in. z uwagi na tańsze paliwa, to wzrost cen wyhamował do zera m/m. Skutkiem było praktycznie wygaśnięcie oczekiwań na jakiekolwiek dalsze podwyżki stóp Fed. Wzrosły też oczekiwania na szybkie obniżki stóp w USA, gdyż tak szybkie hamowanie cen m/m oznacza, że CPI ma szansę wrócić do celu Fed już w połowie przyszłego roku. W efekcie obserwowaliśmy duży wzrost €US$ (z 1,07 do ponad 1,09 dziś rano), a także umocnienie obligacji (rentowność Treasuries obniżyła się 15-20b, mocniej na długim końcu). Rynek zignorował natomiast wystąpienia z FOMC, nie wspierające scenariusza szybkich obniżek stóp.
- Rozpoczynający się tydzień przyniesie publikacje październikowych danych z polskiej gospodarki. Dane ze sfery realnej powinny potwierdzić kontynuację odbicia koniunktury. Spodziewamy się pozytywnych dynamik rocznych o aktywności w głównych gałęziach gospodarki. Oceniamy, że przemysł powoli wychodzi z dekoniunktury, co sugerują m.in. krajowe i niemieckie wskaźniki PMI.
- Według naszych prognoz październik był pierwszym od stycznia miesiącem, kiedy sprzedaż detaliczna wzrosła realnie r/r. Spadek inflacji w ostatnich miesiącach i utrzymywanie się dwucyfrowego wzrostu płac przełożyły się na odbudowę realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Konsumenci nadal ostrożnie podchodzą do zakupów dóbr trwałych, ale obserwowana od początku roku poprawa nastrojów konsumenckich sugeruje, że kwestią czasu jest odbicie popytu także na tego typu produkty.