Komentarze bieżące |
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 12,8%r/r.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 12,8%r/r (ING: 13,0%; konsensus: 11,7%), po wzroście o 10,3%r/r we wrześniu. Wyższa niż przed miesiącem dynamika płac to konsekwencja korzystniejszego układu dni roboczych oraz wypłat premii i nagród. Przeciętne zatrudnienie było w październiku nieznacznie niższe (-0,1%) niż analogicznym miesiącu 2022 (ING i konsensus: 0,0%r/r). W porównaniu z wrześniem liczba etatów zmniejszyła się o 2tys. i był to trzeci miesiąc spadku poziomu zatrudnienia, chociaż jest on nadal niewielki.
W ujęciu realnym (po korekcie o wzrost cen konsumpcyjnych) przeciętna płaca zwiększyła się o 5,8%r/r tj. najwięcej od lutego 2019. Podwyższona presja płacowa będzie w średnim terminie podtrzymywana przez wzrost płacy minimalnej, rekordowo niski poziom bezrobocia oraz poprawę koniunktury. W kierunku łagodzenia oczekiwań płacowych może oddziaływać nieco niższa inflacja. Odbudowa realnych dochodów do dyspozycji przy względnie stabilnym zatrudnieniu daje dobrą odskocznię dla odbicia konsumpcji, która w 2024 będzie głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki. Wzrost PKB w 2024 może być zbliżony do 3%.
Odbudowa koniunktury i relatywnie pro-inflacyjna struktura wzrostu PKB w 2024, z dominacją popytu konsumpcyjnego, może być dla RPP argumentem za utrzymywaniem stóp procentowych bez zmian w najbliższych miesiącach. O ile marcowa projekcja NBP nie przyniesie sygnałów szybszego powrotu inflacji do celu, to stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie (główna 5,75%) do końca 2024.