Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Początek ożywienia konsumpcji, ale odbudowa koniunktury postępuje powoli.

GUS zrewidował szacunek PKB w 3kw23 do 0,5%r/r (wstępny szacunek na poziomie 0,4%). Był to pierwszy kwartał w tym roku ze wzrostem PKB w ujęciu rocznym. Po dwóch kwartałach spadku spożycia gospodarstw domowych w 3kw23 nastąpiło odbicie (wzrost o 0,8%r/r). Inwestycje wzrosły o 7,2%r/r, po wzroście o 10,5%r/r w 2kw23. Zmiana stanu zapasów w dalszym ciągu silnie negatywnie wpływała na PKB, odejmując aż 7,7pkt. proc. z rocznego tempa wzrostu. Utrzymuje się natomiast pozytywny wkład eksportu netto do PKB (5,9pkt.), co wynika z poprawiającego się salda wymiany handlowej z zagranicą. W 3kw23 eksport obniżył się o 11,0%r/r, a import skurczył się o 20,3%r/r.

Ubiegły kwartał przyniósł długo wyczekiwane odbicie koniunktury, chociaż jego skala jest ograniczona. Powoli odbudowuje się konsumpcja, która była pod presją wysokiej inflacji i  w konsekwencji erozji realnej siły nabywczej gospodarstw domowych. Utrzymuje się natomiast solidny wzrost inwestycji, przy czym głównie inwestują duże firmy i sektor publiczny. Pozytywem w kończącym się cyklu spowolnienia gospodarczego były inwestycje, co po części można przypisać wydatkom z kończącej się perspektywy finansowej UE oraz wydatkom na cele energetyczne. Nie słabnie z kolei negatywna skala wpływu cyklu dostosowań zapasów.

Dane za październik i nasze prognozy na listopad wskazują, że ożywienie jest kontynuowane w 4kw23, jednak jego tempo pozostaje niskie. W szczególności pod presją pozostaje branża przemysłowa, a także segmenty handlu związane z dobrami trwałego użytku (z wyłączeniem sektora motoryzacyjnego). Szacujemy, że w 4kw23 wzrost PKB przyspieszy do ok. 2%r/r, a  w całym 2023 wzrost gospodarczy wyniesie 0,4%. Wyraźniejszego przyspieszenia koniunktury oczekujemy w 2024, głównie za sprawą dalszej odbudowy konsumpcji prywatnej. W przyszłym roku prognozujemy wzrost PKB na 3%. W warunkach pro-inflacyjnej struktury PKB w najbliższych kwartałach, opartej na konsumpcji, oraz wciąż wysokiej inflacji, RPP pozostanie w trybie wait-and-see co najmniej do marca, w oczekiwaniu na nową projekcję makroekonomiczną. 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.