Komentarze bieżące |
Początek ożywienia konsumpcji, ale odbudowa koniunktury postępuje powoli.
GUS zrewidował szacunek PKB w 3kw23 do 0,5%r/r (wstępny szacunek na poziomie 0,4%). Był to pierwszy kwartał w tym roku ze wzrostem PKB w ujęciu rocznym. Po dwóch kwartałach spadku spożycia gospodarstw domowych w 3kw23 nastąpiło odbicie (wzrost o 0,8%r/r). Inwestycje wzrosły o 7,2%r/r, po wzroście o 10,5%r/r w 2kw23. Zmiana stanu zapasów w dalszym ciągu silnie negatywnie wpływała na PKB, odejmując aż 7,7pkt. proc. z rocznego tempa wzrostu. Utrzymuje się natomiast pozytywny wkład eksportu netto do PKB (5,9pkt.), co wynika z poprawiającego się salda wymiany handlowej z zagranicą. W 3kw23 eksport obniżył się o 11,0%r/r, a import skurczył się o 20,3%r/r.
Ubiegły kwartał przyniósł długo wyczekiwane odbicie koniunktury, chociaż jego skala jest ograniczona. Powoli odbudowuje się konsumpcja, która była pod presją wysokiej inflacji i w konsekwencji erozji realnej siły nabywczej gospodarstw domowych. Utrzymuje się natomiast solidny wzrost inwestycji, przy czym głównie inwestują duże firmy i sektor publiczny. Pozytywem w kończącym się cyklu spowolnienia gospodarczego były inwestycje, co po części można przypisać wydatkom z kończącej się perspektywy finansowej UE oraz wydatkom na cele energetyczne. Nie słabnie z kolei negatywna skala wpływu cyklu dostosowań zapasów.
Dane za październik i nasze prognozy na listopad wskazują, że ożywienie jest kontynuowane w 4kw23, jednak jego tempo pozostaje niskie. W szczególności pod presją pozostaje branża przemysłowa, a także segmenty handlu związane z dobrami trwałego użytku (z wyłączeniem sektora motoryzacyjnego). Szacujemy, że w 4kw23 wzrost PKB przyspieszy do ok. 2%r/r, a w całym 2023 wzrost gospodarczy wyniesie 0,4%. Wyraźniejszego przyspieszenia koniunktury oczekujemy w 2024, głównie za sprawą dalszej odbudowy konsumpcji prywatnej. W przyszłym roku prognozujemy wzrost PKB na 3%. W warunkach pro-inflacyjnej struktury PKB w najbliższych kwartałach, opartej na konsumpcji, oraz wciąż wysokiej inflacji, RPP pozostanie w trybie wait-and-see co najmniej do marca, w oczekiwaniu na nową projekcję makroekonomiczną.