Komentarze bieżące |
Konferencja prezesa NBP: Rekordowo krótka konferencja prezesa NBP. Stopy bez zmian co najmniej do marca 2024.
Ocena sytuacji gospodarczej: Słaba koniunktura na świecie, sygnały ożywienia w kraju.
Podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapiński ocenił, że dane, które napłynęły od poprzedniego posiedzenia nie zmieniają zasadniczo oceny sytuacji, ani perspektyw makroekonomicznych. Otoczenie zewnętrzne polskiej gospodarki pozostaje słabe. W strefie euro ma miejsce stagnacja gospodarcza, a w Niemczech ma miejsce spadek aktywności.
W Polsce aktywność gospodarcza pozostaje ograniczona, ale widoczne jest coraz więcej sygnałów ożywienia. Po spadkach w 1poł23, w 3kw23 odnotowano wzrost PKB o 0,5%r/r. W ocenie A. Glapińskiego koniunktura zaczyna się poprawiać.
Inflacja na świecie obniża się, chociaż jest wciąż podwyższona, a główne banki centralne, w tym Fed i EBC, utrzymują stopy procentowe bez zmian.
Ocena tendencji inflacyjnych: NBP oczekuje dalszego, ale wolniejszego, spadku inflacji.
Prezes Glapiński ponownie podkreślił, że inflacja w Polsce spada i jest na ścieżce powrotu do celu NBP i osiągnie cel inflacyjny w ciągu 2 lat. Prezes NBP przypomniał, że inflacja jest niemal trzykrotnie niższa niż w szczycie z lutego tego rok i w ciągu 9 miesięcy obniżyła się o ok. 12pkt. proc. Obniża się również inflacja bazowa i jest ok. 5pkt. proc. poniżej szczytu.
Prezes Glapiński przyznał, że spadek inflacji wyhamował, jednak w kolejnych kwartałach inflacja będzie nadal spadać, chociaż będzie on wolniejszy. W ocenie Rady inflacja będzie nadal spadała z uwagi na obniżoną aktywność gospodarczą (ujemna luka produktowa) oraz wcześniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej, które schłodziło aktywność na rynku kredytowym. Korzystne z punktu widzenia perspektyw jest także umocnienie PLN o ok. 20% względem US$ i ok. 10% vs. €.
Wydźwięk konferencji: Niepewność skłania RPP do przyjęcia postawy wait-and-see.
Wypowiedzi prezesa Glapińskiego wskazują na neutralne nastawienie RPP i przyjęcie postawy wait-and-see z uwagi na niepewności związane z cenami regulowanymi i administrowanymi oraz kwestią podatku VAT na żywność, którego przywrócenie może podbić inflację o ok. 0,9pkt. proc. Dlatego też Rada uważniej przyjrzy się perspektywom inflacji przy okazji marcowej projekcji NBP, kiedy wspomniane czynniki niepewności powinny zostać rozstrzygnięte. Kolejne decyzje Rady będą uzależnione od napływających danych.
Wnioski
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami najbliższe miesiące będą upływały pod znakiem stabilizacji stóp procentowych. Przestrzeń do zmian stóp procentowych może się pojawić w marcu, gdyby globalna dezinflacja okazała się szybka i trwała, a złoty nadal zyskiwał. Nasz bazowy scenariusz zakłada, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, jednak rozkład ryzyk jest skrzywiony w kierunku potencjalnie niższej inflacji i szans na obniżki stóp procentowych.