Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Produkcja przemysłowa próbuje mozolnie odbija się od dna. Dalsza deflacja cen producentów.

Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,7%r/r (ING: +1,4%; konsensus: +0,8%), po wzroście o 1,9%r/r w październiku (po rewizji). Polska produkcja przypomina dane z Eurolandu, gdzie jest poprawa w miękkich wskaźnikach, ale słabiej to wygląda w twardych danych.

W przetwórstwie odnotowano spadek o 2,0%r/r (w październiku +0,7%), produkcja w górnictwie zwiększyła się o 1,6%r/r (+5,7%), a wytwarzaniu energii o 11,9%r/r (14,6%). Dane odsezonowane wskazują na spadek produkcji o 0,3%m/m. Niezmiennie rośnie produkcja dóbr inwestycyjnych (+7,0%r/r) i związanych z energią (+4,5%r/r), co sugeruje, że inwestycje w dużych firmach nadal rosną. Spada z kolei produkcja dóbr zaopatrzeniowych (-7,6%r/r), co może być związane z redukcją zapasów przedsiębiorstw. Obniża się także produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (-7,7%r/r).

W ujęciu rocznym wysokie wzrosty odnotowano w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+25,7%r/r) oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (+12,2%r/r). Rosła także wyraźnie produkcja energii. Z kolei wyraźne spadki miały miejsce w produkcji urządzeń elektrycznych (-10,1%r/r) i wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (-5,9%r/r).

PPI

Po sygnałach względnej stabilizacji pod koniec 3kw23, poziom cen producentów wrócił do spadków w 4kw23. W listopadzie indeks PPI obniżył się o 0,8%m/m, po spadku o 0,6%m/m w październiku.  W efekcie roczna deflacja pogłębiła się do 4,7%r/r (ING: -3,7%; konsensus: -3,9%) z 4,2%r/r w październiku (po rewizji). Za spadek cen w ujęciu m/m w największym stopniu odpowiadało wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, gdzie ceny obniżyły się o 3,6%m/m. Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem dalszej deflacji cen producentów, co może sprzyjać kontynuacji dezinflacji cen konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach.

Podsumowanie

Po wzroście produkcji w ujęciu r/r w październiku, listopad przyniósł ponowny spadek, a aktywność mozolnie odbija się od dna. Silne odbicie PMI w przetwórstwie w listopadzie sugeruje, że nadchodzące miesiące przyniosą poprawę kondycji przetwórstwa przemysłowego jednak jak dotychczas jej tempo jest rozczarowujące. Szacujemy, że w 4kw23 kontynuowane było ożywienie gospodarcze, a wzrost PKB powinien być zbliżony do 2%r/r. Dalszej poprawy spodziewamy się w 2024, przy czym wzrost PKB o ok. 3% będzie się w głównej mierze opierał na wyraźnej poprawie konsumpcji.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.