Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Listopadowa sprzedaż detaliczna rozczarowała, ale nadal wierzymy w odbudowę konsumpcji.

Sprzedaż detaliczna towarów spadła w listopadzie o 0,3%r/r (ING: 2,0%; konsensus: 1,8%) po wzroście o 2,8%r/r w październiku. Dane odsezonowane wskazują na spadek o 0,8%m/m. Listopad był pierwszym miesiącem spadku sprzedaży w tym ujęciu, po pięciu miesiącach z rzędu wzrostów.

W strukturze sprzedaży zwraca uwagę spadek sprzedaży paliw o 0,9%r/r, po wzroście o 16,7%r/r w październiku. Wiążemy to z zaniżonymi cenami paliw na stacjach w październiku, co najprawdopodobniej skłaniało kierowców do zwiększonych zakupów, w tym gromadzenia zapasów. Negatywnie odbiło się to na popycie na paliwa w kolejnym miesiącu. Głęboki spadek miał miejsce także w przypadku pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach (-11,9%r/r vs. -3,9%r/r w październiku). Pogłębił się również spadek sprzedaży żywności (-2,6%r/r vs. -0,8%r/r miesiąc wcześniej). Utrzymuje się dynamiczny wzrost cen samochodów i części (11,8%r/r), ale na chwilę obecną nie widać mocniejszych sygnałów odbudowy popytu w innych kategoriach dóbr trwałych. Sprzedaż RTV i AGD spadła w listopadzie o 10,1%r/r (w październiku -10,9%r/r).

Pomimo słabszych danych za listopad wciąż wierzymy w scenariusz odbudowy koniunktury w oparciu o poprawę realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, chociaż jak dotychczas poprawa jest dosyć powolna. W 2023 szacujemy wzrost PKB na 0,4%,a w 2024 oczekujemy przyspieszenia do 3%, głównie dzięki wzrostowi konsumpcji. Niższa inflacja, dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń i indeksacja świadczeń społecznych, w połączeniu z poprawiającymi się nastrojami konsumpcyjnymi to w naszej ocenie recepta na wzrost aktywności zakupowej konsumentów.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.