Komentarze bieżące |
Dezinflacja będzie kontynuowana w 1kw24, ale perspektywy na dalszą część roku są obarczone dużą niepewnością.
- Według wstępnego szacunku GUS (flash) inflacja CPI obniżyła się w grudniu do 6,1%r/r z 6,6%r/r w listopadzie (konsensus: 6,5%; ING: 6,7%). W porównaniu do listopada ceny paliw spadły o 1,8%m/m, ceny nośników energii obniżyły się o 0,3%m/m, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2%m/m, a ceny w kategoriach bazowych zwiększyły się o ok. 0,2%m/m (nasz szacunek).
- Nasze szacunki wskazują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wyhamowała w grudniu do ok. 6,9%r/r z 7,3%r/r w listopadzie, co jest pozytywnym sygnałem. Spodziewamy się, że początek 2024 przyniesie wyraźny spadek inflacji, czemu sprzyja m.in. wydłużenie tarczy antyinflacyjnej w zakresie cen prądu i gazu oraz utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 1kw24. W najbliższych miesiącach, inflacja może przejściowo zbliżyć się do górnej granicy odchyleń od celu NBP (3,5%), ale nie będzie to trwały spadek. Perspektywy na dalszą część roku są obarczone dużą niepewnością, w tym związaną z decyzjami administracyjnymi i fiskalnymi. Jeżeli VAT na żywność zostanie przywrócony od kwietnia, a w połowie roku rząd wycofa część działań na rzecz stabilizowania cen prądu i gazu, to w 2poł24 możemy być świadkami ponownego wzrostu inflacji w okolice 6%r/r.
- W kontekście wspomnianych wcześniej niepewności Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma w najbliższych miesiącach nastawienie wait-and-see. Oczekujemy, że w przyszłym tygodniu stopy NBP zostaną utrzymane na obecnym poziomie (główna: 5,75%), a dyskusja nad ewentualnymi zmianami parametrów polityki pieniężnej będzie miała miejsce dopiero w marcu, przy okazji publikacji marcowej projekcji inflacyjnej. W scenariuszu wycofywania tarcz antyinflacyjnych przestrzeń do obniżek stóp procentowych w 2024 wydaje się niewielka (25-50pb).