Komentarze bieżące |
Tymczasowy powrót dynamiki wynagrodzeń do jednocyfrowych poziomów.
- W grudniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,1%r/r, co jest wynikiem lepszym od konsensusu i danych z listopada (-0,2% r/r) oraz naszej prognozy (-0,3% r/r). W ujęciu m/m nastąpił wzrost zatrudnienia o 1,3tys. etatów, po korekcie o zmiany sezonowe to pierwszy wzrost zatrudnienia od kwietnia tego roku.
- W naszej opinii jest to bardzo korzystny odczyt, biorąc pod uwagę dane dotyczące dynamiki produkcji w 4kw23, gdzie dopiero grudzień przyniósł pierwsze niepewne sygnały poprawy po słabym październiku i listopadzie.
- W warunkach niskiej dostępności pracowników firmy niechętnie podejmują decyzję o redukcji etatów, co osłabia zależność między poziomem aktywności i zatrudnienia. Takie zjawisko nazywamy chomikowaniem pracy i to właśnie obserwujemy od wielu miesięcy.
- Opublikowane dane pokazują mocne usługi i wciąż słabszy przemysł (zatrudnienie w przetwórstwie spadło o 1,0% r/r, natomiast wzrosło w sekcjach takich jak informacja i komunikacja (2,6%); kultura, rozrywka i rekreacja (2,9%), czy zakwaterowanie i gastronomia (5.0%).
- W grudniu wzrost płac w grudniu wyniósł 9,6%r/r, zdecydowanie poniżej konsensusu (11,6%) oraz odczytu z listopada (11,8%), ale w pobliżu naszych oczekiwań (9,4% r/r). Warto odnotować, że jednocyfrowe tempo wzrostu płac ostatni raz było obserwowane w styczniu 2022 r. Tak znaczące obniżenie dynamiki wynagrodzeń wynikało z czynników jednorazowych: przyspieszenia wypłaty rocznych premii w górnictwie i energetyce z grudnia na październik oraz niskiej liczby dni roboczych. Wzrost płac w sektorze przetwórstwa przemysłowego wyniósł 10,6% i utrzymał się na zbliżonym poziome do listopada (11,9%). Dane GUS pokazują także, że w całym 2023 r. przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7444PLN, czyli o 11,9% więcej niż w 2022 r.
- W kolejnych miesiącach spodziewamy się powrotu dynamiki płac do dwucyfrowych poziomów, przede wszystkim ze względu na wysoką podwyżkę płacy minimalnej, która nastąpiła 1 stycznia 2024 (o 17,8%, z 3600PLN do 4242PLN), oraz niski poziom bezrobocia. Czynnikami ograniczającymi dynamikę wynagrodzeń będą natomiast stopniowo obniżające się wskaźniki rentowności w sektorze przedsiębiorstw oraz niższy poziom inflacji niż w ubiegłym roku. Ważnym pytaniem na ten rok jest na ile wzrost realnych wynagrodzeń przełoży się na dynamikę wydatków gospodarstw domowych.