Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Dziś stagnacyjne dane o PKB w strefie euro za 4kw23.

Wiadomości zagraniczne

Dziś wstępne dane PKB ze strefy euro za 4kw23 i inflacja CPI z Hiszpanii. W USA – JOLTS, ceny nieruchomości i Conference Board.

 • Dziś poznamy wstępne dane o PKB w strefie euro w 4kw23 (spodziewana stagnacja). Prognozujemy, że w całej strefie euro PKB skurczył się o 0,1%kw/kw i nie zmienił względem 4kw22 (0%r/r). Analogiczne wyniki odnotowano w 3kw23. W Niemczech oczekujemy -0,3%kw/kw i -0,2%r/r po odpowiednio -0,1%kw/kw i -0,8%r/r w poprzednim kwartale.
 • Serię odczytów inflacji konsumenckiej ze strefy euro otworzyły dzisiejsze dane z Hiszpanii (dane z innych krajów jutro i całej strefy poznamy w czwartek). Inflacja HICP wzrosła wg wstępnego szacunku do 3,5%r/r z 3,3%r/r w grudniu, podczas gdy rynek oczekiwał spadku do 3,1%r/r.
 • W USA zostaną opublikowane ceny domów w USA za listopad (nasza prognoza 0,5%m/m i 5,6%r/r po 0,6% i 4,9% odpowiednio w poprzednim miesiącu), dane o wakatach JOLTS w grudniu oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board za styczeń (nasza prognoza 112pkt., konsensus 111,3pkt., poprzednio 110,7pkt.).

Bundesbank: Opóźnione ożywienie w Niemczech w 2024.

 • W styczniowym raporcie miesięcznym – po słabych wynikach za 4kw23 - Bundesbank zrewidował opinię z grudnia o ożywieniu w gospodarce na początku 2024. Teraz spodziewa się, że będzie ono opóźnione. Wynika to z niskich zamówień zagranicznych, niepewności dotyczącej polityki fiskalnej i ostrożności konsumentów. Ci ostatni wstrzymują się z zakupami pomimo szybkiej odbudowy dochodów realnych, wynikającej ze stromej dezinflacji.
 • Bundesbank nieznacznie podniósł szacunek PKB za 3kw23 do 0%kw/kw z -0,1% w ujęciu odsezonowanym, ale w 4kw23 spodziewa się -0,3%kw/kw. Tak czy inaczej, gospodarka niemiecka balansuje na granicy między stagnacją, a recesją. Destatis dziś opublikuje wstępny szacunek PKB dla Niemiec dziś o 10:00. Bundesbank prognozuje, że w 1kw24, w najlepszym razie gospodarka niemiecka będzie w stagnacji ze wzrostem 0%.

Dziś Narodowy Bank Węgier obniży stopy procentowe o 75-100pb.

 • Spodziewamy się, że dziś Narodowy Bank Węgier obniży stopę referencyjną o 75-100bp (w zależności od stabilności forinta) do wciąż wysokiego, ale wreszcie jednocyfrowego poziomu 9,75% (obecnie główna stopa wynosi 10,75%).

Wiadomości krajowe

MF uplasowało POLGBs za PL7,5mld.

 • Na wczorajszej aukcji Ministerstwo Finansów uplasowało 5 serii obligacji o wartości PLN7,5mld, przy popycie w wysokości PLN10,9mld i ofercie w przedziale PLN5-8mld. Największą sprzedaż odnotowano w przypadku 5-letnich papierów zmiennokuponowych.

PGNiG: Wypełnienie magazynów gazu na poziomie 79%.

 • Wypełnienie magazynów gazu w Polsce wg stanu na 28 stycznia wyniosło 79% - poinformowała spółka Gas Storage Poland, należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Komentarz rynkowy

Stabilny PLN mimo umocnienia dolara.

 • Początek tygodnia nie przyniósł dużych zmian na €/US$. Para cofnęła się z 1,0850 do 1,0830. Inwestorzy prawdopodobnie czekają na kluczowe wydarzenia tego tygodnia (np. Fed) przed większymi zmianami pozycji. Nieco mocniejszy dolar praktycznie nie miał wpływu na złotego. Kurs €/PLN utrzymał się przy 4,37.
 • Tydzień rozpoczął się od umocnienia na rynkach bazowych długu. Ruchy na amerykańskiej i niemieckiej krzywej generalnie nie przekraczały jednak 5pb. Także na inwestorzy na rynku FI prawdopodobnie czekają na najważniejsze w tym tygodniu wydarzenia. W ślad za rynkami bazowymi zyskały też krótkie SPW (w podobnej skali). Znów jednak słabo radził sobie krajowy długi koniec, który dzień zakończył praktycznie bez zmian.

Lekkie umocnienie złotego, €/US$ w trendzie bocznym.

 • Nadal spodziewamy się, że w tym tygodniu para €/US$ utrzyma się w trendzie bocznym poniżej 1,09, choć w razie wyłamania z konsolidacji oczekujemy raczej spadków notowań pary. Ostatnie dane z USA wypadły mocno, ale zostały przez rynek w dużym stopniu zignorowane. Dane, które poznamy w tym tygodniu, powinny być zbliżone do oczekiwań. Również Fed będzie miał w tym tygodniu trudność z przekonaniem rynku, że na obniżki trzeba poczekać.
 • Choć zwracamy uwagę na istotne ryzyko głębszej korekty/umocnienia dolara w tym kwartale (€/US$ podniósł się pod koniec 2023, wbrew fundamentom), to w końcu tego roku nadal widzimy przestrzeń na dalszy wzrost €/US$. W roku kiedy Fed zaczyna luzowanie dolar zwykle jest słaby, bo oczekiwana skala cięć w USA będzie dużo większa niż w Europie, co sugeruje powrót pary do 1,12-1,15.
 • Złoty od kliku dni pozostaje mało wrażliwy na umocnienie dolara. Naszym zdaniem sugeruje to stopniowe umocnienie złotego w najbliższych dniach. Czekamy teraz na uformowanie się konsensusu na krajowe dane za styczeń (poznamy go jutro). Naszym zdaniem ze wskazaniem, że wyceniane przez rynek wznowienie cyklu obniżek stóp w marcu nie nastąpi. Dlatego nadal uważamy, że w horyzoncie około 2 tygodni para €/PLN powinna kontynuować zejście do 4,32, maksymalnie 4,30.
 • Wciąż też widzimy mocne fundamenty stojące za złotym (nadwyżka C/A, napływy funduszy z UE, czy bezpośrednich inwestycji zagranicznych). Dlatego w średniej perspektywie wciąż jest potencjał do umocnienia PLN w kierunku 4,20-4,25/€.

Rentowności długich SPW wydają się atrakcyjne.

 • Ani ostatnia seria mocnych danych z USA, ani rosnące ceny ropy naftowej, czy pewien wzrost ryzyk inflacyjnych w Europie (utrudnienia w żegludze na Kanale Sueskim), nie pozwoliły na wzrosty rentowności w USA i Niemczech. W tym tygodniu liczymy na stabilizację na głównych rynkach długu. EBC co prawda rozczarował, ale dane z USA wypadły mocno, a ceny ropy naftowej zaczęły wyraźniej odbijać. W horyzoncie tygodnia-dwóch dominują jednak ryzyka spadku rentowności, gdyż główne gospodarki pozostają w trendzie dezinflacji.
 • W przypadku SPW nadal liczymy na umocnienie w tym tygodniu. Ostatnia seria udanych aukcji SPW ewidentnie nie przekłada się na rynek wtórny, ale rentowności długich papierów są już atrakcyjne. Inwestorzy na razie nie powinni też zmienić oczekiwań co do wznowienia cyklu obniżek stóp przez NBP w marcu. Oczekiwania na cięcia w USA i Eurolandzie nie osłabną, a dziś decyzję podejmie Narodowy Bank Węgier, gdzie dyskusja toczy się między obniżką o 75 a 100pb.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.