Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Czeski bank centralny przyśpieszył tempo łagodzenia polityki pieniężnej, a NBP najprawdopodobniej nie zmieni stóp w 2024.

Wiadomości zagraniczne

USA: Dane o zapasach i wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych bez zaskoczeń.

 • Zapasy hurtowników w USA wzrosły w grudniu o 0,4%m/m, zgodnie z wstępnym odczytem i po -0,2% w listopadzie. Spadkowy trend w zapasach rozpoczął się na przełomie 2021/22 (miesięczne wzrosty w szczycie przekraczały 2,5%m/m) i był kontynuowany do połowy 2023 (-0,7%m/m w lipcu ub. roku). Od tego czasu zarysował się łagodny trend wzrostowy, co można wiązać ze stopniowym ochłodzeniem popytu w USA pod koniec 2023, do której dołożyła się ostatnio rosnąca presja w globalnych łańcuchach dostaw.
 • Presja ta jest związana z ograniczeniem żeglugi Kanałem Sueskim po atakach jemeńskich bojowników na Morzu Czerwonym. Zaburzenia te podbiły ceny frachtu także na innych szlakach żeglugowych. Średnia cena kontenera 40 stóp na szlaku Szanghaj-Los Angeles wzrosła z $1,9tys. w połowie grudnia do $4,8tys. w pierwszy tygodniu lutego br.
 • Natomiast dane tygodniowe o liczbie nowych zasiłków dla bezrobotnych nie sygnalizują zmiany tendencji na rynku pracy. W ubiegłym tygodniu złożono 218tys. nowych wniosków, blisko konsensusu 220tys. oraz po 227tys. w poprzednim tygodniu. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,871mln i była o 5tys. niższa od konsensusu i prawie 20tys. niższa niż w poprzednim tygodniu.

Czechy: Bank centralny przyśpieszył tempo obniżek stóp procentowych do 50pb z 25pb.

 • Narodowy Bank Czech (CNB) zwiększył tempo obniżek stóp procentowych, obniżając wczoraj główną stopę procentową o 50pb do 6,25%, po obniżce o 25pb w grudniu. Większość ankietowanych analityków spodziewała się obniżki o 25pb, chociaż oczekiwania na większe cięcie też były. W Czechach mrożenie cen energii wprowadzono tylko na chwilę w 2022 roku, dzisiaj nie ma problemu nawisu inflacyjnego jak w Polsce (4-5pp w przypadku odmrożenia cen energii i powrotu do wyższego VAT na żywność) i inflacja będzie poniżej 3% wkrótce. Stąd większość zarządu CNB głosowało za cięciem o 50pb i jeden nawet za 75pb.
 • CNB opublikował nową projekcję inflacyjną, generalnie zgodną z oczekiwaniami analityków, choć cięcie prognozy wzrostu PKB do 0,6% w 2024 z 1,2% było odebrane jako pesymistyczne. Obniżona ścieżka przyszłych stóp sugeruje stopę docelową na poziomie powyżej 3% w 2025. Wcześniej prognozowana ścieżka szybkiej dezinflacji w 2024 została utrzymana, w styczniu CNB spodziewa się inflacji 3,0%r/r, my widzimy nawet miejsce na pozytywną niespodziankę 2,7%.
 • Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach CNB utrzyma tempo łagodzenia polityki pieniężnej w krokach 50pb do 4% pod koniec br. Gdyby inflacja zaskoczyła pozytywnie w najbliższych miesiącach, wówczas CNB może zdecydować się na głębsze cięcia. Na wczorajszym posiedzeniu zarządu CNB, 6 członków głosowało za obniżką o 50pb, a jedna osoba za obniżką o 75pb.

Ukraina: Pierwszy statek ze zbożem wysłany własnym korytarzem na Morzu Czarnym.

 • Ukraina wysłała wczoraj z portów tzw. Wielkiej Odessy pierwszy statek własnym korytarzem na Morzu Czarnym w ramach programu Zboże dla Ukrainy i Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Według władz ukraińskich korytarz ten jest dziś głównym szlakiem transportu ukraińskiej produkcji rolnej na rynki światowe. Ukraińska armia poinformowała niedawno, że unieruchomiła około 1/3 rosyjskiej floty czarnomorskiej, której jednostki zostały zmuszone do przesunięcia się do portów w północno-wschodniej części Morza Czarnego.

Wiadomości krajowe

Prezes A. Glapiński sugeruje, że w 2024 nie będzie większości za zmianą stóp NBP.

 • Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP stwierdził, że do końca roku mogą pojawić się wnioski o podwyżki albo cięcie, ale zdaniem prezesa nie zyskają większości. W odpowiedzi na pytanie o możliwe QT (redukcję portfela obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa) oraz ewentualne podwyżki stóp wymieniane przez Prof. Dąbrowskiego z RPP, skomentował że jest to bardzo mało prawdopodobne.
 • Prezes Glapiński przedstawił podobny jak przed miesiącem scenariusz inflacyjny. powtórzył, że w pierwszych miesiącach 2024 inflacja mocno się obniży. Według A. Glapińskiego w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu i być może w marcu będzie bardzo blisko 2,5%r/r, przy czym będzie to tymczasowe, a celem NBP jest trwały powrót inflacji do celu w średnim terminie.
 • Ponownie podkreślona została bardzo wysoka niepewność dotycząca kształtowania się inflacji w 2poł24. Prezes podkreślił rolę czynników kosztowych, w tym w szczególności fiskalnych i regulacyjnych (VAT na żywność i ceny energii), które mogą spowodować silny wzrost inflacji. W zależności od decyzji co do skali kontynuacji tarcz antyinflacyjnych, w 2poł24 inflacja może wynieść 3-8%r/r.
 • W ciągu ostatnich miesięcy nastawienie prezesa zmieniło się z ultra łagodnego do neutralnego a wczoraj nawet jastrzębiego. Wskazuje na to parę ważnych akcentów i komentarzy na konferencji.
 • Po pierwsze, prezes zwrócił uwagę na wzrost stóp realnych, jednak o ile w ubiegłym roku twierdził, że zabija to gospodarkę, to obecnie ocenia, że działa to (tylko) mrożąco na inflację. Ale w warunkach dużej niepewności dotyczącej inflacji w 2pol24, taki poziom restrykcyjności jest odpowiedni.
 • Pod drugie, wcześniejszy optymizm inflacyjny prezesa Glapińskiego zastąpił sceptycyzm. W 2poł23 prezes często mówił o spadku inflacji do celu w 2025 roku, wczoraj nie wspomniał o tym ani razu. Z kolei więcej uwagi poświecił inflacji bazowej, która pozostaje powyżej 6% oraz spada wolniej niż CPI.
 • W naszej ocenie przekaz z konferencji jest spójny z naszymi wnioskami z komunikatu. Uważamy, że szanse na nawet symboliczne cięcie stóp w 2024 spadły do zera. Wcześniej zakładaliśmy 25pb pod wpływem dużych obniżek przez inne banki centralne w regionie oraz w USA i strefie euro.

RPP: W 2024 inflacja bazowa wyniesie 5% (średniorocznie) – L. Kotecki.

 • Inflacja bazowa średnioroczna w 2024 wyniesie ok. 5% - powiedział L. Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. Członek Rady stwierdził, że w nowej projekcji wyczekuje oceny sfery realnej, gdyż dane 4kw23 zmieniły ocenę tego, co się będzie działo w 2024. W szczególności oczekuje odpowiedzi na ile wystąpi boom konsumpcyjny i  w jakim stopniu przełoży się to na inflację.

MF: Zmiany w podatku Belki mają być korzystne dla podatników.

 • Działania w zakresie zmian w podatku o dochodów kapitałowych (tzw. „podatek Belki”) są prowadzone w kierunku rozwiązań, które zapewnią korzyść podatnikom, a jednocześnie nie będą powodowały nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych – powiedział wiceminister finansów H. Neneman.

Komentarz rynkowy

Spokojnie na rynkach bazowych. Konferencja Prezesa NBP nie przekonała rynku.

 • W czwartek kurs €/US$ próbował odsunąć się od lokalnego oporu w okolicach 1,0780. W ciągu dnia para spadła poniżej 1,0750, ale pod koniec dnia wróciła do otwarcia. Wczoraj rentowności na rynkach bazowych wzrosły, ale w niewielkiej skali (nie więcej jak 5pb na amerykańskiej i niemieckiej krzywej). Od kilku dni nie ma dużych zmian na rynkach, gdyż poza ISM z sektora usług w poniedziałek w tym tygodniu było dość mało danych z rynków bazowych.
 • Względny spokój na rynkach bazowych nie przeszkodził w ponownym umocnieniu złotego wspieranym przez jastrzębie nastawienie NBP podczas gdy głosowania CNB wskazują na bardziej łagodne nastawienie niż wskazuje nawet sama decyzja.. W efekcie kurs €/PLN cofnął się z 4,3450 do 4,3250. Rentowność krajowej 2latki się wczoraj nie zmieniła, co sugeruje, że oczekiwania na szybkie obniżki stóp NBP się utrzymują. Dochodowość 10latki wzrosła ok 5pb w ślad za rynkami bazowymi.

€/US$ nadal w trendzie bocznym, dalszy spadek €/PLN.

 • Oczekujemy, że na przełomie tygodnia para €/US$ utrzyma się blisko obecnych poziomów. Wskazuje na to zarówno sytuacja techniczna, jak i brak kluczowych danych z głównych gospodarek w najbliższych dniach. Wybicie kursu ponad 1,08 zaneguje wcześniejszy sygnał sugerujący, że kurs może pogłębić spadek do 1,05 w horyzoncie kilku tygodni. Ryzyko takiego scenariusza rośnie gdyż para jak na razie nie może odbić się od lokalnego oporu na 1,0780.
 • W końcówce tego roku nadal spodziewamy się wzrostu €/US$. W roku kiedy Fed zaczyna luzowanie dolar zwykle jest słaby. Skala cięć w USA powinna być też większa niż w Europie, chociaż ta różnica będzie może być mniejsza niż oczekiwaliśmy jeszcze w styczniu. Przeciw oczekiwaniom na istotnie słabszego dolara jest też wzrost poparcia dla D. Trumpa w sondażach, a jego wybór byłby postrzegany jako czynnik wspierający dolara. Sugeruje to powrót pary nie dalej jak do około 1,12 pod koniec roku.
 • Na przełomie tygodnia oczekujemy prób dotarcia przez €/PLN do ostatnich dołków w okolicach 4,30. Głębszy ruch prawdopodobnie nie uda się bez powrotu €/US$ do wzrostu. Spadek poniżej 4,30 jest jednak bardzo prawdopodobny pod koniec miesiąca, tj. bliżej marcowego posiedzenia RPP. Rynek zignorował antyobniżkowy przekaz z NBP, ale im bliżej kolejnej decyzji tym trudniej będzie zakładać, że Rada zmieni nastawienie.
 • Wciąż też widzimy mocne fundamenty stojące za złotym (nadwyżka C/A, napływy funduszy z UE, czy bezpośrednich inwestycji zagranicznych). Dlatego w średniej perspektywie wciąż jest potencjał do umocnienia PLN w kierunku 4,20-4,25/€ około połowy roku.

Spokojniej na rynkach długu, w przyszłym tygodniu kluczowe dane z kraju.

 • Na przełomie tygodnia nie spodziewamy się dużych zmian na bazowych rynkach długu. Inwestorzy wciąż czekają na nowe dane, które mogłyby zmienić postrzeganie kolejnych decyzji Fed, czy EBC. Rynek w zasadzie wycenił już brak obniżki Fed w marcu. Nadal uważamy, że w horyzoncie dwóch-trzech tygodni dominują ryzyka ponownego spadku rentowności, gdyż główne gospodarki pozostają w trendzie dezinflacji, chociaż przeciw spadkowi rentowności przemawiają powolne sygnały odbicia globalnej gospodarki. Wciąż panują obawy o sytuację amerykańskich banków regionalnych, ale rynki finansowe pamiętają, że Fed i regulatorze nie chcą popełniać błędu bezczynności jak po upadku Lehman Brothers.
 • Na przełomie tygodnia zachowanie SPW powinno odzwierciedlać trendy na rynkach bazowych, co nie sugeruje dużych zmian rentowności. W przyszłym tygodniu poznamy jednak kluczowe dane z kraju, przede wszystkim CPI. Do posiedzenia w marcu pozostało już tylko kilka tygodni i nie zapowiada się aby Rada zmieniła zdanie. Dlatego bliżej posiedzenia oczekiwania na ścieżkę stóp NBP będą przesuwać się już bardziej dynamicznie, prawdopodobnie skutkując osłabieniem SPW, połączonym ze spłaszczeniem krzywej.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.