Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Druga połowa 2023 lepsza od pierwszej w polskiej gospodarce. W 2024 powinno być wyraźnie lepiej.

Według wstępnego szacunku GUS w 4kw23 polski PKB wzrósł o 1,0%r/r, po wzroście o 0,5%r/r w 3kw23. Dane odsezonowane wskazują, że tempo ożywienia jednak nieco przygasło w 4kw23, co pokazuje brak zmiany PKB w ujęciu kw/kw (0%) vs +1,1%kw/kw w 3kw23. Konsumpcja prywatna nie chce rosnąć, a globalny przemysł zahamował ekspansję po mocnym początku 2023, co było widoczne także w Polsce.

Dzisiejszy odczyt flash potwierdza, że gospodarka pozostaje na ścieżce ożywienia, chociaż jego tempo jest nieco wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań. Wprawdzie nie znamy szczegółowych danych za 4kw23, jednak na bazie opublikowanych wcześniej danych rocznych szacujemy, że ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł wyhamowanie wzrostu spożycia gospodarstw domowych w okolice zera (w ujęciu r/r). Towarzyszyła temu kontynuacja solidnego wzrostu inwestycji (ok. 7,6%r/r), dodatni wkład zmiany salda wymiany handlowej z zagranicą oraz negatywny wpływ zmiany stanu zapasów.

Słabszy wynik konsumpcji w 4kw23 mógł być związany z obawami ponownego wzrostu inflacji w 2poł24 i budowaniem przezornościowych oszczędności. Ceny nie rosną już tak szybko jak wcześniej ale ich poziom jest tak wysoki, że wiele gospodarstw domowych preferuje ostrożne zachowania wydatkowe. Może to być także konsekwencja zwiększenia inwestycji gospodarstw domowych w nieruchomości w związku z końcem funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, oferującego dopłaty do oprocentowania kredytów hipotecznych.

Pozostajemy optymistami w kwestii wzrostu gospodarczego w 2024, który w naszej ocenie powinien być zbliżony do 3%. Przemawia za tym dynamiczny wzrost realnych dochodów do dyspozycji związany z niższą inflacją, dynamicznym wzrostem płac nominalnych (podwyżka płacy minimalnej, podwyżki w administracji) oraz wzrostem świadczeń socjalnych (waloryzacja 500+, tzw. „babciowe”). W efekcie podtrzymujemy wcześniejsze prognozy, że konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu PKB w 2024.

Ryzykiem dla perspektyw gospodarczych jest słaba koniunktura w gospodarce niemieckiej, co w połączeniu z mocnym PLN oraz silniejszą konkurencją cenową ze strony producentów z Azji, może przełożyć się na pogorszenie salda wymiany handlowej z zagranicą. Jednocześnie jednak na początku 2024 roku widzimy sygnały ożywienia globalnego przemysłu, co powinno przynieść powrót wzrostów produkcji.

Pełne dane za 4kw23, wraz ze strukturą wzrostu PKB poznamy 29 lutego.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.