Komentarze bieżące |
W styczniu płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8%r/r.
W styczniu płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8%r/r (konsensus: 10,9%), po wzroście o 9,6%r/r w grudniu. Jednocyfrowy wzrost wynagrodzeń w grudniu ubiegłego roku wynikał m.in. z przyspieszenia wypłat części premii w górnictwie z grudnia na październik. Płaca minimalna została podniesiona w styczniu do PLN4242 z PLN3600 (prawie 18%, 16% w styczniu 2023). Ankieta NBP pokazuje też wysoką gotowość przedsiębiorstw (szczególnie dużych) do podnoszenia płac.
Oczekujemy, że wynagrodzenia utrzymają się na dwucyfrowym poziomie w tym roku. Pomogą w tym także podwyżki w sektorze publicznym. Nawet wobec spodziewanego odbicia inflacji w 2poł24 będzie to oznaczać wysoki wzrost płac w ujęciu realnym w tym roku. W połączeniu z wysoką waloryzacją świadczeń społecznych najprawdopodobniej zaowocuje to odbiciem wydatków konsumpcyjnych, naszym zdaniem głównego źródła wzrostu PKB w tym roku.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w styczniu o 0,2%r/r (zgodnie z konsensusem), po spadku o 0,1%r/r w grudniu. Od miesięcy najgorzej wygląda sytuacja w produkcji mebli i wyrobów z drewna. Chociaż koniunktura na krajowym rynku nieruchomości poprawiła się to prawdopodobnie jeszcze nie przełożyło się to na wzrost popytu na meble. Dokłada się do tego ciągle słaba koniunktura w Niemczech, kluczowym rynku eksportowym branży. Pogarsza się również koniunktura w branżach odzieżowych, najprawdopodobniej przez konkurencję z Azji. Istotne redukcje zatrudnienia mogą tam nastąpić wkrótce. Najlepiej wygląda produkcja pozostałego sprzętu transportowego, gdzie realizowane są duże zamówienia kolejowe z kraju i zagranicy.