Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

W styczniu płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8%r/r.

W styczniu płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8%r/r (konsensus: 10,9%), po wzroście o 9,6%r/r w grudniu. Jednocyfrowy wzrost wynagrodzeń w grudniu ubiegłego roku wynikał m.in. z przyspieszenia wypłat części premii w górnictwie z grudnia na październik. Płaca minimalna została podniesiona w styczniu do PLN4242 z PLN3600 (prawie 18%, 16% w styczniu 2023). Ankieta NBP pokazuje też wysoką gotowość przedsiębiorstw (szczególnie dużych) do podnoszenia płac.

Oczekujemy, że wynagrodzenia utrzymają się na dwucyfrowym poziomie w tym roku. Pomogą w tym także podwyżki w sektorze publicznym. Nawet wobec spodziewanego odbicia inflacji w 2poł24 będzie to oznaczać wysoki wzrost płac w ujęciu realnym w tym roku. W połączeniu z wysoką waloryzacją świadczeń społecznych najprawdopodobniej zaowocuje to odbiciem wydatków konsumpcyjnych, naszym zdaniem głównego źródła wzrostu PKB w tym roku.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w styczniu o 0,2%r/r (zgodnie z konsensusem), po spadku o 0,1%r/r w grudniu. Od miesięcy najgorzej wygląda sytuacja w produkcji mebli i wyrobów z drewna. Chociaż koniunktura na krajowym rynku nieruchomości poprawiła się to prawdopodobnie jeszcze nie przełożyło się to na wzrost popytu na meble. Dokłada się do tego ciągle słaba koniunktura w Niemczech, kluczowym rynku eksportowym branży. Pogarsza się również koniunktura w branżach odzieżowych, najprawdopodobniej przez konkurencję z Azji. Istotne redukcje zatrudnienia mogą tam nastąpić wkrótce. Najlepiej wygląda produkcja pozostałego sprzętu transportowego, gdzie realizowane są duże zamówienia kolejowe z kraju i zagranicy.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.