Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Słabszy koniec 2023, ze spadkiem konsumpcji w ujęciu rocznym. W 2024 stopniowe ożywienie koniunktury, które będzie nabierać tempa po słabym 1kw24.

GUS potwierdził wstępny szacunek wzrostu PKB w 4kw23 na poziomie 1,0%r/r, po wzroście o 0,5%r/r w 3kw23. Dane odsezonowane wskazują na stabilizację aktywności gospodarczej względem poprzedniego kwartału (0,0%kw/kw), po wzroście o 1,1%kw/kw w 3kw23.

Popyt krajowy skurczył się w 4kw23 o 2,3%r/r, głównie za sprawą negatywnego wpływu zmiany stanu zapasów (ujemny wkład do PKB w skali 5,4pkt. proc.).

Rozczarowaniem są przede wszystkim wyniki spożycia gospodarstw domowych, które nieznacznie spadło w ujęciu rocznym (-0,1%r/r), podczas gdy w 3kw23 notowaliśmy wzrost w skali 0,8%r/r. Odbudowa realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych pod koniec 2023 nie przełożyła się na wzrost wydatków, a konsumenci prawdopodobnie odbudowywali oszczędności. Niezmiennie pozytywem pozostaje utrzymujący się wzrost inwestycji, które zwiększyły się o 8,7%r/r, po wzroście o 7,2%r/r w 3kw23.

Wymiana handlowa z zagranicą pozytywnie oddziaływała na wzrost PKB w 4kw23. Pozytywny wkład eksportu netto wyniósł 3,3pkt. proc., vs. +5,9pkt. proc. w 3kw23. Eksport wzrósł o 2,7%r/r, a import spadł o 2,8%%r/r, wobec spadków o odpowiednio 11,0%r/r i 20,3%r/r w 3kw23.

Wartość dodana brutto wzrosła w 4kw23 o 1,4%r/r. Ostatni kwartał 2023 przyniósł wzrost wartości dodanej w przemyśle o 1,1%r/r, po spadkach w poprzednich trzech kwartałach. W budownictwie roczny wzrost wyniósł 5,3%, wobec 2,8%r/r w 3kw23. Handel i naprawy zanotowały w 4kw23 niewielki spadek (-0,1%r/r, po wzroście wartości dodanej o 1,7%r/r w 3kw23.

Pomimo słabszego od wcześniejszych oczekiwań wzrostu gospodarczego w 4kw23 i słabości konsumpcji, optymistycznie patrzymy na perspektywy wzrostu w 2024. Prognozujemy, że PKB wzrośnie w tym roku o 3%, chociaż dane wskazują na utrzymującą się słabość przemysłu na początku tego roku. Odbicie koniunktury będzie głównie odbywało się w oparciu o wzrost konsumpcji, ale boomu konsumpcyjnego nie oczekujemy. Główne argumenty za wzrostem konsumpcji to dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń (podwyżka płacy minimalnej, podwyżki w sektorze publicznym) i wysoka waloryzacja świadczeń społecznych (emerytury, zasiłki na dzieci) w warunkach spadającej inflacji.

Widzimy odbicie globalnego przemysłu, co powinno wspierać eksport, ale niestety tempo tego ożywienia jest najniższe w Eurolandzie i Niemczech. Dlatego słaby popyt zewnętrzny i umocnienie PLN mogą w najbliższych kwartałach ciążyć na produkcji w branżach zorientowanych na eksport. W efekcie w 2024 eksport netto będzie najprawdopodobniej negatywnie wpływał na PKB. Spodziewamy się także wyhamowania wzrostu inwestycji z uwagi na zakończenie realizacji projektów z perspektywy finansowej na lata 2014-20 i stopniowym uruchamianiem inwestycji ze środków spójności na lata 2021-27. Środki z KPO będą pozytywnie oddziaływały na inwestycje przede wszystkim w 2025.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.