Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Niepewność co do trwałości spadku inflacji skłania NBP do utrzymywania stóp bez zmian. Jastrzębia wymowa konferencji prezesa NBP.

Decyzja i jej uzasadnienie

Konferencja prezesa NBP nie zaskoczyła. Miała jastrzębią wymowę i komunikacja prezesa raczej chłodziła rynkowe oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej.

Powodem utrzymania stóp bez zmian jest niepewność, co do przebiegu CPI w kolejnych miesiącach, w tym przesadne obawy o wpływ uwolnienia cen energii na inflację. Prezes przedstawił dwie projekcje inflacji. Pierwszą z utrzymaniem wszystkich tarcz bez zmian oraz zerowego VATu, która była także przedstawiona we wczorajszym komunikacie po posiedzeniu i zakłada średnią inflację na poziomie 3% w 2024 i 3,6%r/r w 2025 roku. Druga, o skrajnych założeniach, tj. mówiąca o podniesieniu VAT na żywność oraz możliwym przywróceniu cen detalicznych do poziomu taryf. W tej wersji średnia inflacja w 2024 roku wynosi 5,7%r/r, a  w grudniu tego roku dochodzi do 8%. Naszym zdaniem drugi scenariusz jest obecnie bardzo mało realny ze względu na spadek cen hurtowych prądu i gazu, nawet poniżej cen zamrożonych. Dodatkowo pojawiły się zapowiedzi rządu o stopniowym normalizacji rachunków za media. Nasze prognozy zakładają, zniesienie zerowego VAT na żywność od kwietnia oraz stopniową normalizację rachunków za prąd i gaz, co dodaje do CPI łącznie około 1,5pp. W całym 2024 roku spodziewamy się średniej inflacji około 4,3%r/r.

Wymowa konferencji

Najważniejsze elementy przekazu prezesa, wskazujące na jastrzębie nastawienie RPP:

  • NBP koncentruje się na inflacji,
  • toleruje umocnienie kursu i wskazuję na jego kontynuację, a główne argumenty to mocne fundamenty polskiej gospodarki i oczekiwany napływ funduszy z UE,
  • usłyszeliśmy, że nawet jeżeli banki centralne krajów rozwiniętych obniżą stopy, to nie oznacza, że NBP obniży, bo u nas ryzyko dla inflacji pochodzi z cen regulowanych,
  • wśród czynników mających wpływ na inflację dominowały te podnoszące inflację, a najważniejsze z nich, to oczekiwana poprawa koniunktury, bliskość granicy w Ukrainą oraz ceny regulowane;
  • w wypowiedziach prezesa mniej było mowy o ryzykach sugerujących niższy przebieg inflacji, poza umocnieniem kursu i spadkiem cen surowców;

Podsumowanie

Teoretycznie prezes NBP zauważył, iż niezależnie od że niezależnie od decyzji w kwestii tarcz energetycznych pod koniec horyzontu projekcji NBP (2026) poziom inflacji jest podobny i oznacza powrót do celu. Jednocześnie jego przekonanie, co do powrotu inflacji do celu w długim terminie jest zdecydowanie mniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Ocena bilansu ryzyk przez prof. Glapińskiego dla inflacji jest wyraźnie przechylona w kierunku potencjalnie wyższej inflacji (m.in. wyższe koszty transportu, odbicie koniunktury, bliskość frontu wojny).

Przewodniczący RPP zwrócił także uwagę, że sytuacja jest klarowna do końca czerwca, co można odebrać jako sugestię, że do połowy roku stopy mogą pozostawać na obecnym poziomie. W lipcu NBP przygotuje kolejną projekcję makroekonomiczną.

Odbieramy marcową konferencję prezesa Glapińskiego jako podtrzymanie restrykcyjnego nastawienia i koncentrację na ryzykach w górę dla infalcji. Prezesa raczej chłodził oczekiwania na obniżki które są wciąż wysokie.

W naszej ocenie stopy NBP mogą pozostać bez zmian do końca roku.

Podtrzymujemy opinię, że w 2024 roku inflacja może przebiegać optymistycznie i widzimy średnią na poziomie 4,3%r/r, ale wciąż obawiamy się średnioterminowych ryzyk inflacyjnych. Należą do nich wysokie tempo płac i przełożenia tegoż na ceny usług. Widzimy także szanse na istotne przyspieszenie tempa PKB w 2025-26 roku, ponieważ Polska ma na realizację KPO 2,5 roku, podczas gdy inne kraje miały około 6 lat. Stąd zakładamy niezmienione stopy do końca 2024 roku.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych czytelnika. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz były aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje, różne w różnych jurysdykcjach. Osoby, które znajdą się w jej posiadaniu powinny sprawdzić te regulacje i zastosować się do nich.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Działalność ING Banku Śląskiego S.A (nr KRS 0000005459), będącego wytwórcą tej publikacji, została zaaprobowana i jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.