Komentarze bieżące |
Postępuje ożywienie w polskim przemyśle, są podstawy do dalszej poprawy po stronie popytu krajowego ale widać także sygnały ożywienie w niemieckim przemyśle.
- Polski przemysł podnosi się ze stagnacji. W lutym produkcja wzrosła 3,3%r/r i dane były lepsze od oczekiwań. Zrewidowano w górę dane za styczeń z +1,6 do +2,9%r/r.
- Struktura produkcji wskazuje, że ożywienie ma różnorodne źródła, ze strony globalnego przemysłu, zamówień obronnych (remonty sprzętu), mniej krajowego popytu konsumpcyjnego.
- Są podstawy do ożywienia zarówno u naszych partnerów handlowych, jak i w Polsce. W Niemczech widać ożywienie w sektorach energochłonnych, które przez większość 2023 roku dołowały. Widać także odbicie w transporcie, oba sektory wyprzedzają poprawę koniunktury w innych działach przemysłu.
- W Polsce, czekamy aż wysokie tempo płac realnych (najwyżej od grudnia 1999 roku) przełoży się na wydatki konsumpcyjne.
- Dzisiejsze dane pokazują postępujące ożywienie i kontynuacji tego trendu spodziewamy się w kolejnych miesiącach. Konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu krajowej gospodarki w 2024 roku, ale w dzisiejszej produkcji widać także ożywienie działów eksportowych.