Komentarze bieżące |
RPP nie dyskutuje o obniżkach stóp procentowych, a NBP podtrzymuje jastrzębie nastawienie i podkreśla ryzyka inflacyjne.
Podczas konferencji prasowej prezes NBP A. Glapiński z satysfakcją odnotował, że po wielu miesiącach zmagania się z wysoką inflacją, w lutym i marcu inflacja ukształtowała się na poziomach spójnych z celem NBP (2,5%; +/-1 pkt. proc.). Prof. Glapiński za wcześniejszy wzrost inflacji obarczył pandemię i wojnę w Ukrainie, ale spadek inflacji przedstawił jako sukces polityki pieniężnej NBP. Przewodniczący RPP zwrócił uwagę, że szybkiemu spadkowi inflacji nie towarzyszyły istotne koszty ekonomiczne i gospodarcze (brak wzrostu bezrobocia i bankructw przedsiębiorstw).
W ocenie NBP spadek inflacji jest jednak przejściowy, a celem banku centralnego jest trwałe obniżenie inflacji do celu. W najbliższych kwartałach inflacja z pewnością wzrośnie, ale skala tego wzrostu jest obarczona wyjątkowo wysoką niepewnością. Po pierwsze, od kwietnia przywrócono VAT na żywność, chociaż wpływ tej podwyżki na cen jest jak na razie ograniczany przez konkurencję rynkową. Po drugie, w drugiej połowie roku przestaną działać tarcze energetyczne, co także podbije inflację. Pełne odmrożenie cen energii może podbić inflację do 7,5% w 4kw24, a gdyby utrzymać status quo, to inflacja wyniosłaby 3,9%.
Prezes Glapiński wymienił szereg czynników proinflacyjnych, w tym: (1) wzrost VAT na żywność, (2) wycofanie tarczy energetycznej, (3) wysoki wzrost płac, (4) pojawienie się nowych świadczeń społecznych, (5) poprawę koniunktury, (6) napięcia geopolityczne i możliwy wzrost cen surowców. Z kolei dezinflacyjnie oddziałują (1) restrykcyjna polityka pieniężna, (2) niska presja kosztowa, (3) umocnienie złotego oraz (4) spadek oczekiwań inflacyjnych.
W ocenie NBP rozkład ryzyk jest jednoznacznie przechylony w kierunku wzrostu inflacji. W szczególności prezes Glapiński mocno podkreślał, że wysoki wzrost płac niepokoi NBP i jest zagrożeniem dla inflacji. Dynamika wynagrodzeń przyczyni się do wzrostu inflacji, nawet w scenariuszu braku zmian cen energii. Ryzykami dla inflacji w najbliższych kwartałach A. Glapiński uzasadniał pozostawienie stóp procentowych bez zmian oraz poinformował, że temat ewentualnych obniżek nie jest obecnie w RPP dyskutowany.
Spodziewamy się, że obliczu perspektywy wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach Rada utrzyma ostrożne nastawienie, a stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024. Różnimy się z NBP w ocenie głównych zagrożeń inflacyjnych, ale widzimy podstawy do utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Naszym zdaniem głównym wyzwaniem nie jest przejściowy wzrost cen po wygaśnięciu tarczy energetycznej, zwłaszcza, że jest on poza kontrolą polityki pieniężnej, również w kontekście opóźnień w mechanizmie transmisji monetarnej. Większym ryzykiem jest uporczywie wysoka inflacja bazowa w kontekście napiętego rynku pracy (druga najniższa stopa bezrobocia w UE), wysokiego wzrostu wynagrodzeń i presji na wzrost cen usług. Spodziewamy, że przestrzeń do obniżek stóp procentowych pojawi się w 2025, a główna stopa może zostać obniżona przez 75-100pb.