Komentarze bieżące |
Wysokie tempo płac wspiera konsumpcję i uporczywie wysoką inflację bazową, szczególnie usług.
- W marcu wynagrodzenia sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12%r/r, blisko konsensusu (12,1%r/r) i nieco wolniej niż w lutym (12,9%). Wysoki wzrost płac to najprawdopodobniej nadal efekt wysokiej podwyżki płacy minimalnej z początkiem 2024. Nakłada się na to silna pozycja przetargowa pracowników, wobec ciągle napiętego rynku pracy. Dodatkowo, w marcu i kwietniu efektywnie wchodzą także w życie podwyżki w administracji publicznej, chociaż te nie są ujęte w publikowanych dzisiaj danych.
- Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w marcu nieznacznie względem lutego, co przełożyło się na spadek 0,2%r/r (konsensus: -0,1%), czyli w analogicznej skali rocznej jak w lutym. Popyt na pracę stopniowo obniża się szczególnie w branżach produkcyjnych (tu nadal negatywnie wybija się produkcja mebli). Przedsiębiorstwa notują spadek marż i coraz mocniej odczuwają m.in. konkurencję z Azji, podczas gdy popyt ze strony głównych partnerów handlowych Polski jest ciągle relatywnie słaby.
- Ogólnie sytuacja na rynku pracy pozostaje dosyć dobra, mimo sygnałów pewnego pogorszenia. Firmy pozostają niechętne do redukcji etatów, obawiając się czy będą w stanie je potem zapełnić, gdy koniunktura się poprawi. W połączeniu z socjalną polityką rządu, powinno to skutkować utrzymaniem dwucyfrowej dynamiki plac w tym roku. Z uwagi na znaczący spadek dynamiki cen, skutkuje to historycznie bardzo wysokim wzrostem realnych wynagrodzeń (dwucyfrowa dynamika miała miejsce poprzednio dopiero pod koniec lat 90-tych). Wydatki gospodarstw domowych będą głównym elementem napędzającym PKB w tym i przyszłym roku.
- Nasze modele pokazują, że tak wysokie tempo płac nie pozwoli na spadek inflacji bazowej nawet w okolice celu NBP, utrzyma się wysoka dynamika inflacji usług. Płace powinny rosną połowę wolniej aby zapanować nad inflacja bazową.