Komentarze bieżące |
Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła w maju stopy procentowe bez zmian.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w maju stopy procentowe bez zmian (główna nadal 5,75%).
W komunikacie odnotowano kontynuację odbicia koniunktury w 1kw24 przy wyższej dynamice konsumpcji, której towarzyszyła niższa dynamika inwestycji. Zwrócono także uwagę, że tempo wzrostu płac utrzymuje się na wysokim poziomie. Wśród czynników niepewności dla kształtowania się inflacji w kolejnych kwartałach pojawił się element wpływu polityki regulacyjnej i fiskalnej na oczekiwania inflacyjne, wcześniej RPP mówiła o oczekiwanym wzroście inflacji rejestrowanej spowodowanym przed ten czynnik. Generalnie zmiany w komunikacie dotyczą w zasadzie części opisującej stan koniunktury, natomiast w warstwie dotyczącej polityki pieniężnej i jej perspektyw dokument jest analogiczny do kwietniowego.
Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes NBP A. Glapiński będzie zapewne zwracał uwagę na zagrożenia związane ze wzrostem inflacji w nadchodzących miesiącach, w tym z podwyżkami cen energii, uzasadniając tym utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie. Naszym zdaniem argumentem za ostrożnym podejściem do ewentualnego łagodzenia polityki jest także uporczywie wysoka inflacja bazowa.
Szacujemy, że inflacja jest obecnie w trendzie wzrostowym i będzie rosła do końca 1kw25, a wzrost ten zostanie wzmocniony przez odchodzenie od mrożenia cen energii. Widzimy takze uporczywość inflacji bazowej, głównie przez komponent usług. W takich warunkach Rada będzie w najbliższych miesiącach utrzymywała restrykcyjne nastawienie i jastrzębią retorykę. Spodziewamy się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025, kiedy stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75-100pb.