Komentarze bieżące |
Stopy procentowe NBP bez zmian. Komunikat po posiedzeniu także.
Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian (główna stopa NBP wynosi nadal 5,75%). W komunikacie po posiedzeniu także nie ma nowych elementów w części dotyczącej perspektyw polityki pieniężnej. Rada ocenia, że obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim terminie, a dalsze decyzje będą uzależnione od napływających danych.
W części diagnostycznej zwrócono uwagę na utrzymywanie się podwyższonej inflacji na rynkach bazowych. Z kolei odnosząc się do perspektyw krajowej inflacji w 2poł24 RPP ocenia, że „inflacja wzrośnie”, podczas gdy w maju stwierdzono, że „może istotnie wzrosnąć”. Odzwierciedla to z jednej strony nieco mniejszą niepewność po przedstawieniu projektu ustawy o bonie energetycznym, a z drugiej mniejszą oczekiwaną skalę wzrostu cen w drugiej połowie roku (cena maksymalna energii elektrycznej i zawieszenie opłaty mocowej w 2poł24).
Inflacja ponownie znalazła się w trendzie wzrostowym, a odstąpienie od mrożenia cen energii w 2poł24 przyczyni się do dalszego wzrostu głównego wskaźnika inflacji w okolice 5%r/r pod koniec roku. Co więcej, zarówno nasze prognozy jak i projekcja NBP wskazują na utrzymywanie się uporczywie wysokiej inflacji bazowej. NBP jest także coraz bardziej zaniepokojony wysokim tempem wzrostu płac, chociaż jeszcze jesienią 2023 nie widział w tym ryzyk dla inflacji i obniżał stopy procentowe. Spodziewamy się, że tematy wzrostu inflacji, wysokiej inflacji bazowej, ryzyk związanych z rosnącymi płacami oraz cenami usług zdominują wystąpienia prezesa A. Glapińskiego jutro i w kolejnych miesiącach.
Podczas majowego wystąpienia prezes NBP A. Glapiński dosyć jednoznacznie dawał do zrozumienia, że stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian do końca 2024. Późniejsze wypowiedzi niektórych członków Rady sugerowały, że oczekiwania rynkowe co do skali złagodzenia polityki pieniężnej są zbyt głębokie. Podtrzymujemy opinię, że w 2024 Rada nie zmieni stóp procentowych, a obniżki nastąpią dopiero w 2025, przy czym może mieć to miejsce dopiero po odwróceniu się wzrostowego trendu inflacji, której lokalnego szczytu spodziewamy się w 1kw25 (m.in. kolejna podwyżka cen energii, przywrócenie opłaty mocowej). Zakładamy, że w przyszłym roku stopy NBP zostaną obniżone łącznie o 75pb.