Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik |

Dziennik ING: Ostatnia obniżka stóp EBC niekoniecznie otwiera cykl łagodzenia. MF oczekuje, że KE rozpocznie EDP wobec Polski.

Wiadomości zagraniczne

Strefa euro: Niespodziewana poprawa nastrojów inwestorów wg Sentix w czerwcu.

 • Wskaźnik nastrojów inwestorów w strefie euro wg Sentix skokowo poprawił się w czerwcu do +0,3pkt. z -3,6pkt. miesiąc wcześniej, powyżej konsensusu -1,7pkt. Wynikało to z mniej pesymistycznych ocen obecnej sytuacji (-9,0pkt. w czerwcu po -14,3pkt. w maju) oraz bardziej optymistycznych oczekiwań (10,0pkt. w czerwcu po 7,8pkt. w maju).
 • Indeks Sentix w czerwcu był na najwyższym poziomie od lutego 2022, tj. rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała załamanie nastrojów gospodarczych w Europie.

Strefa euro: EBC może poczekać z kolejną obniżką stóp procentowych.

 • Prezes Bundesbanku Joachim Nagel powiedział wczoraj, że EBC może nie obniżać stóp procentowych przez jakiś czas i obserwować jak szybko inflacja spada do celu 2%. Podkreślił, że w gospodarce utrzymuje się podwyższona niepewność, a decyzja EBC są podejmowane w oparciu o dane z posiedzenia na posiedzenie.
 • Wcześniej inni członkowie Rady Prezesów sugerowali, że EBC może wogóle dalej nie rozluźniać polityki pieniężnej (Gabriel Makhlouf z Irlandii), bestia inflacyjna nie została jeszcze pokonana i we wrześniu EBC musi zdecydować czy dalej obniżać (Peter Kazimir ze Słowacji) czy EBC musi zapewnić, żeby inflacja nie odbiła (Martins Kazaks z Łotwy). Na dziś zaplanowano wystąpienie Francios Villeroya z Francji.

Dziś koniuniktura w sektorze MŚP w USA.

 • Najważniejsze dane w tym tygodniu – inflację CPI w USA - poznamy jutro. Dziś zostanie opublikowany indeks koniunktury w firmach MŚP w USA (NFIB) za maj. Prognozujemy 89,5pkt. po 89,7pkt. miesiąc wcześniej, trend spadkowy utrzymuje się od połowy 2021.

Wiadomości krajowe

RPP: Trzeba przyzwyczaić się do 3% wzrostu PKB – L. Kotecki.

 • Trzeba przyzwyczaić się do 3% wzrostu PKB w Polsce, a problemem numer jeden dla polityki pieniężnej jest wysoka dynamika wzrostu płac – uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) L. Kotecki. W ocenie członka Rady z powodów demograficznych, czy braków w transformacji energetycznej musimy zacząć zapominać o wzroście gospodarczym rzędu 4-5%.
 • Zdaniem Koteckiego obniżki stóp procentowych jesienią 2023, przed wyborami do parlamentu, były przedwczesne. Członek RPP uważa, że inflacja bazowa będzie nadal utrzymywała się w okolicach 4%, a  w takich warunkach Rada nie ma przestrzenia do obniżenia stóp procentowych w 2024. Jego zdaniem nie należy oczekiwać, że procedura nadmiernego deficytu szybko wymusi na polskim rządzie bardziej restrykcyjną politykę fiskalną.

EKF: W 2025 wzrost PKB o 3,8%, a inflacja CPI ok. 4,5%.

 • Tempo wzrostu PKB Polski w 2025 przyspieszy do 3,8% z 3,2% w 2024, a średnioroczna inflacja przyspieszy do odpowiednio 4,5% z 4,0% - wynika z ocen analityków ankietowanych przez Europejski Kongres Finansowy (EKF) w Sopocie. Ankietowani oczekują obniżki stóp w 2025 o 100pb do 4,75%. Deficyt sektora finansów w 2024 jest prognozowany na 5,5% PKB i 4,7% PKB w 2025.
 • Nasze prognozy zakładają wzrost PKB w 2024 na 3,0%, a  w 2025 przyspieszenie do 3,5%. W przypadku inflacji w latach 204-25 szacujemy wzrost cen konsumpcyjnych o 3,6% w tym roku i 4,5% w roku przyszłym. W naszej ocenie w 2025 RPP obniży stopy procentowe o 75pb.

MF: W 2024 wzrost PKB Polski przekroczy 3%, a  w 2025 wyniesie niemal 4% - A. Domański.

 • Ministerstwo Finansów (MF) prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie przekraczającym 4%, a  w przyszłym roku w tempie niemal 4% - powiedział minister A. Domański.
 • Minister Domański przyznał, że Komisja Europejska (KE) na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski, ale rekomendacje w tej kwestii będę bardzo łagodne. Dodał, że MF nie wykluczył mniejszej podaży obligacji w dalszej części roku, ale przyznał, że resort musi myśleć o prefinansowaniu potrzeb pożyczkowych na 2025.
 • Minister zapowiedział, że jest gotowy do rozmów w sprawie konstrukcji podatku bankowego, który w jego ocenie utrudnia bankom realizację akcji kredytowej, jednak zastrzegł, że dochody budżetu z tego źródła nie mogą się obniżyć.

MF: Na koniec 1kw24 dług general government wzrósł do 51,4% PKB.

 • Państwowy dług publiczny na koniec 1kw24 wyniósł PLN1417mld (41,1% PKB) i  w porównaniu do końca 2023 zwiększył się o PLN88,8mld – poinformowało Ministerstwo Finansów (MF). Z kolei dług sektora general government na koniec ubiegłego kwartału wyniósł PLN1772ml (51,4% PKB), wobec PLN1691mld (49,6% PKB) na koniec 2023.

MF: Jutro przetarg zamiany obligacji.

 • Na przetargu zamiany 12 czerwca MF sprzeda 5 serii obligacji w zamian za 4 serie papierów zapadających w 2poł24 i 1poł25.

Komentarz rynkowy

Na rynkach spokojniej, choć PLN nadal pod presją.

 • W poniedziałek doszło do dalszego osłabienia złotego wobec euro, choć skala ruchu była już zdecydowanie mniejsza niż w piątek po payrolls. Para €/PLN wzrosła z 4,31 do 4,32. €/US$ teoretycznie także kontynuował spadek, ale skala ruchu byłą już minimalna.
 • W poniedziałek dominowały też wzrosty rentowności na rynkach bazowych. W USA były jednak minimalne, po silnym ruchu po payrolls w piątek. Relatywnie najwięcej działo się na Bundzie, gdzie rentowności podniosły się o około 5pb. To jednak mogła być reakcja na wyniki wyborów w Europie. W kraju rentowności SPW podniosły się o 4-7pb (więcej na długim końcu). To efekt wyższej rentowności Bunda i słabszego złotego.

Możliwa umiarkowana korekta na €/US$ i €/PLN.

 • Na dzień-dwa para €/US$ powinna przejść w trend boczny, ew. możliwa jest niewielka korekta. Widzimy jednak przestrzeń do spadku pary do 1,0650 w ciągu tygodnia. Po danych z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy musieli mocno zrewidować swoje oczekiwania co do kolejnych ruchów FOMC i naszym zdaniem publikowane w tym tygodniu dane tego nie zmienią (liczymy m.in. na wciąż zbyt szybki wzrost CPI, by szybko sprowadzić inflację do celu). Korekta na €/US$, o której pisaliśmy wcześniej, realizuje się w zasadzie jeszcze przed wakacjami.
 • Zachowanie złotego w tym tygodniu prawdopodobnie zdeterminuje kierunek na €/US$. Naszym zdaniem może to pozwolić na umiarkowaną korektę po ostatnim spadku pary. W razie utrzymania negatywnego nastawienia do walut CEE, widzimy pole do wzrostu €/PLN do około 4,34-35. Na więcej raczej nie pozwolą solidne fundamenty stojące za złotym, jak perspektywa utrzymania wysokich stóp NBP.
 • Szanse na pogłębienie tegorocznych dołków przez €/PLN w tym miesiącu znacząco spadły. Nadal jednak oczekujemy, że stanie się to w kolejnych tygodniach. W 3kw24 widzimy nadal perspektywę zejścia €/PLN do około 4,20. Obecne osłabienie złotego odbywa się z uwagi na duże przeszacowania w oczekiwaniach na obniżki stóp Fed, podczas gdy krajowe fundamenty pozostają wspierające.

Rynki długu nadal pod presją.

 • W najbliższych dniach liczymy na dalsze, choć znacznie mniejsze niż w ubiegłym tygodniu, wzrosty rentowności, szczególnie w USA. O ile dane inflacyjne z USA nie zaskoczą w tym tygodniu, inwestorzy powinni kontynuować przebudowę pozycji z nastawieniem na potencjalny brak obniżek stóp Fed w tym roku. Ostrożne komentarze po czwartkowym posiedzeniu EBC również sugerują wzrost rentowności Bundów, choć na mniejszą skalę.
 • Zachowanie długich SPW w tym tygodniu powinno zależeć od sytuacji na rynkach bazowych, która wskazuje na dalszy wzrost rentowności. W tym tygodniu mamy niewiele publikacji danych z kraju. Z kolei dość spokojna reakcja na decyzję RPP i konferencję prezesa NBP nie sugeruje większych zmian na krajowym krótkim końcu krzywej.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).