Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Słabsze dane z rynku pracy za maj. Spadek zatrudnienia pogłębił się, a płace nie rosną już tak dynamicznie jak na początku roku.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 11,4%r/r (ING: 12,0%r/r; konsensus: 11,6%r/r), po wzroście o 11,3%r/r w kwietniu. Z informacji GUS wynika, że spadek przeciętnej płacy względem kwietnia wynikał m.in. z mniejszej skali dodatkowych wypłat oraz wynagrodzeń z tytułu nadgodzin, co mogło być m.in. związane z dwoma długimi weekendami. Chociaż wzrost płac utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie, to jednak jego tempo nieco wyhamowało względem 1kw24. Z kolei spadek przeciętnego zatrudnienia pogłębił się w maju do 0,5%r/r (wobec oczekiwań i spadku w kwietniu o 0,4%r/r). W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba etatów obniżyła się o 11tys.

Rynek pracy pozostaje napięty, a stopa bezrobocia pozostaje blisko rekordowo niskich poziomów. Widzimy jednak oznaki osłabienia, będące prawdopodobnie efektem spowolnienia koniunktury w 2023, słabego popytu zewnętrznego oraz umocnienia PLN. Dynamiczne wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach podkopały konkurencyjność niektórych sektorów gospodarki, co przekłada się na zwolnienia grupowe i przenoszenie działalności produkcyjnej przez firmy budujące swoją pozycję na niskich kosztach pracy. W dalszym ciągu głównym problemem rynku pracy pozostaje ograniczona podaż pracowników (kurcząca się populacja w wieku produkcyjnym). Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach 2024 wzrost płac utrzyma się na dwucyfrowym poziomie, chociaż może jeszcze nieco wyhamować, a poziom zatrudnienia nieznacznie zmniejszy się względem 2023.

W warunkach niższej inflacji, wzrost realnych wynagrodzeń pozostaje dynamiczny (8,7%r/r w maju i kwietniu), co powinno sprzyjać kontynuacji odbudowy konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego w 2024. W dalszym ciągu prognozujemy wzrost PKB w 2024 na 3,0%r/r.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).