Tygodnik |
Tygodnik ING: Umocnienie dolara mimo uspokojenia na rynkach. Podtrzymane ożywienie w krajowej sprzedaży detalicznej.
- Sytuacja na rynkach uspokoiła się. Wydaje się, ze główna fala domykania pozycji na walutach rynków wschodzących zakończyła się i obserwujemy odreagowanie. Złoty radzi sobie na tym tle lepiej niż np. waluty LatAm, od których ta przecena się rozpoczęła. Mimo to pod koniec ubiegłego tygodnia para €/US$ wyłamała się poniżej 1,07. Dolarowi pomogła m.in. niespodziewana obniżka stóp przez szwajcarski bank centralny i kolejne rozczarowujące dane z Europy (tym razem PMI), wspierające oczekiwania na dalsze cięcia stóp w poza USA, co wspiera dolara.
- W tym tygodniu uwagę rynków prawdopodobnie skupią dane o inflacji bazowej PCE z USA. Inwestorzy wciąż nie są przekonani czy Fed rozpocznie swój cykl obniżek stóp już we wrześniu, a sam FOMC sugerował, że decyzję podejmie na podstawie bieżących danych. Dlatego reakcja rynku w razie zaskoczenia może być duża.
- W kraju wysoki wzrost dochodów gospodarstw domowych wskazuje na kontynuację odbicia konsumpcji. W tym roku ożywienie PKB będzie głównie polegało na popycie wewnętrznym. Pokazują to opublikowane już dane z Niemiec. Słabe Ifo potwierdziło niestety osłabienie w przemyśle jakie pokazał wcześniej PMI. Dane z końca 1kw24 sugerowały, że ożywienie w niemieckim przemyśle w końcu nadeszło, ale ostanie wskaźniki z Polski (produkcja za maj) i Niemiec temu zaprzeczają. Widzimy ryzyko, że tempo PKB w 2kw24 będzie niższe niż prognozowane przez nas dotychczas 3,0%r/r. Nadal jednak perspektywa obniżek stóp NBP pozostaje odległa. Problemem jest m.in. wysoki wzrost inflacji bazowej oraz odbicie inflacji ogółem. Nie wskazuje to aby do obniżek stóp miało dojść w tym roku. Spodziewamy się płytkiego cyklu obniżek (75bp) dopiero w 2025 roku.