Komentarze bieżące |
Inflacja za czerwiec bez zaskoczenia z niższym odczytem, dalszy wzrost w 2poł24 spowodowany uporczywością bazowej oraz stopniowym odmrożeniem cen prądu i gazu.
- Inflacja CPI za czerwiec wyniosła 2,6%r/r vs oczekiwane przez nas i konsensus 2,5%r/r. Tym razem bez zaskoczeń z niższym odczytem, jak w poprzednich miesiącach.
- Ceny żywności wzrosły 0,7%m/m, zdecydowanie wyżej od szacunków. Wysokie temperatury spowodowały, że sezonowy spadek cen wybranych owoców nastąpił wcześniej, zaś teraz następuje odbicie którego nie było przed rokiem. W kierunku wzrostu cen oddziaływało także rozłożone w czasie przerzucanie podwyżki VAT na ceny detaliczne, ale skala tego zjawiska była już niewielka.
- Inflacja bazowa zanotowała kolejny miesiąc z niższym wzrostem m/m, również po odsezonowaniu. Według naszych szacunków, w ujęciu rocznym spadła do 3,7%r/r vs 3,8%r/r w maju, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami.
- Naszym zdaniem następne miesiące przyniosą dalsze stopniowe odbicie CPI. Ogłoszone wczoraj nowe taryfy na gaz i prąd dodadzą do CPI 1,3-1,4pp, a tym samym w lipcu inflacja ukształtuje się w okolicach 4%r/r, czyli ponownie powyżej dopuszczalnych wahań wokół celu NBP. Szacujemy, że na koniec roku wyniesie ok. 4,8% r/r.
- Pamiętajmy jednak, że skok inflacji CPI z marcowego dołka (2,0%r/r) do 4,8%r/r w grudniu to nie tylko odmrażanie cen mediów. To także efekty statystyczne (porównujemy się do spadających cen w 2poł23) oraz uporczywość inflacji bazowej (tej głównie krajowej), która nie chce spaść poniżej 3,5% pomimo recesji w konsumpcji trwającej prawie rok! Wyzwaniem dla polityki pieniężnej pozostaje wysoka i uporczywa inflacja usług, powiązana z wysoką dynamiką płac nominalnych. Nawet przy założeniu, że zmiany bazowej m/m odsezonowane nie zareagują na trwające ożywienie popytu wewnętrznego i będą się kształtowały na podobnie jak w 2kw24, wciąż inflacja bazowa w 2poł24 będzie utrzymywała się w okolicach 4%r/r. To oznacza, że jesteśmy bardzo daleko od jej sprowadzenia do celu.
- Dlatego spodziewamy się utrzymywania stóp bez zmian do końca 2024 roku, obniżki możliwe są w 2kw25 ale będzie to raczej krótki i płytki cykl luzowania polityki pieniężnej.