Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: Umocnienie złotego w wakacje.

  • €/US$ znalazł się przy ważnym wsparciu. Jego przełamanie powinno otworzyć drogę do powrotu pary bliżej 1,09. Na razie realizuje się zadowalający z punktu widzenia rynków scenariusz technicznego rządu we Francji. Rozpoczynające się wakacje to też okazja do odbudowy pozycji carry trade masowo domykanych w pierwszej połowie czerwca, z założeniem niższej zmienności. Oznacza to ryzyko dalszego osłabienia dolara i umocnienia ryzykownych aktywów. Ryzykiem jest jednak druga tura wyborów parlamentarnych we Francji.
  • Od początku tygodnia spodziewamy się umocnienia złotego, do końca wakacji para €/PLN prawdopodobnie dotrze poniżej 4,25. Zwykle w tym okresie spada zmienność na rynkach, co powinno pozwolić inwestorom skupić się na krajowych fundamentach, które pozostają pozytywne, jak wysoki poziom stóp NBP. Nie wykluczamy też, że w kolejnych tygodniach będą odbudowywane pozycje carry trade, które wobec wysokich stóp NBP powinny dodatkowo premiować naszą walutę. Ryzykiem pozostają głownie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA, choć małą reakcja na pierwszą debatę prezydencką sugeruje, że temat jest już przez rynki mocno ograny.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).


Załączniki