Komentarze bieżące |
Inflacja w czerwcu blisko celu NBP, ale od lipca oczekiwany wyraźny wzrost w związku z wygaszaniem tarcz energetycznych.
GUS potwierdził wstępny szacunek czerwcowej inflacji CPI na 2,6%r/r. Ceny towarów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,3%r/r, a ceny usług o 6,1%r/r, wobec odpowiednio 1,2%r/r i 6,2%r/r w maju. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji w czerwcu, względem maja, w największym stopniu przyczyniły się ceny żywności. Roczne tempo wzrostu cen żywności przyspieszyło w czerwcu do 2,2%r/r z 1,3%r/r w maju. W porównaniu do maja drożało m.in. mięso (głównie drobiowe), masło oraz warzywa i owoce. Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się do 3,6%r/r z 3,8%r/r w maju, jednak pozostaje na podwyższonym poziomie.
Czerwiec był ostatnim miesiącem tego roku z inflacją CPI w okolicach celu NBP. Spodziewamy się, że w lipcu główny wskaźnik inflacji wzrośnie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, głównie za sprawą częściowego wycofania tarczy energetycznej. Szacujemy, że wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbiją inflację o ok. 1,3-1,5pkt. proc. Nasze obecne prognozy wskazują, że inflacja konsumencka będzie rosła i osiągnie szczyt (prawdopodobnie powyżej 6%r/r) w marcu przyszłego roku. W takich warunkach RPP utrzyma w najbliższych miesiącach stopy procentowe bez zmian, a do pierwszej obniżki może dojść w 2kw25. Widzimy przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w przyszłym roku w skali 75pb.