Komentarze bieżące |
Wynagrodzenie w górę.
W czerwcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,0%r/r, lekko poniżej oczekiwań (11,3%) oraz odczytu dla maja (11,4%). Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zgodnie z oczekiwaniami, spadło o 0,4%r/r (0,5%r/r w maju). Mniejsza skala spadku zatrudnienia niż w maju wynika głównie z efektu bazy (spadek zatrudnienia w czerwcu 2023), aniżeli z poprawy sytuacji na rynku pracy.
Nowe dane wskazują na stopniowe pogorszanie się sytuacji na rynku pracy, który z pewnym opóźnieniem reaguje na słabszą koniunkturę w 2023 i 1poł24. Jest to szczególnie widoczne w przetwórstwie oraz administracji. Ograniczenia podażowe, m.in. spadek populacji w wieku produkcyjnym oraz odpływ migrantów, powodują jednak, że rynek pracy pozostaje napięty. Warto odnotować, że wg metodologii Eurostatu Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE. Dodatkowo, seria podwyżek płacy minimalnej oraz dostosowania do wysokiej inflacji z przeszłości powodują, że tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.
Warto zwrócić uwagę na sektorową strukturę zmiany dynamiki wynagrodzeń r/r międy czerwcem i majem. Wyraźnie obniżyła się dynamika płac w przetwórstwie (10,5% r/r w czerwcu wobec 11,6% w maju) oraz budownictwie (12,8% vs 14,7%), co zostało zrekompensowane przez jednorzaowy wzrost dynamiki w górnictwie (23,8% vs 7,0%), związany z wypłatą nagród. Sugeruje to, że wraz z wygaśnięciem czynnika jednorazowego, dynamika wynagrodzeń r/r w kolejnym miesiącu może spaść poniżej 11,0%. W dalszym horyzoncie, wraz z wygasaniem wpływu tegorocznych zmian płacy minimalnej oraz trudnościami przedsiębiorstw w przerzucaniu rosnących kosztów pracy na finalnych odbiorców, spodziewamy się, że w 2025 r. dynamika wynagrodzeń powróci do poziomów jednocyfrowych.