Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Kolejny słaby miesiąc w budownictwie, sygnały nadchodzącej poprawy.

W czerwcu produkcja budowlano-montażowa skurczyła się o 8,9%r/r, po spadku o 6,5%r/r w maju. To wynik zdecydowanie słabszy od oczekiwań (-4,6% r/r). Czerwiec tego roku miał jeden dzień roboczy mniej niż czerwiec 2023, co negatywnie wpływa na wynik budownictwa. Chociaż odnotowaliśmy wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w budownictwie, to ogólna kondycja budownictwa jest bardzo słaba.

Ponownie spadki w ujęciu r/r odnotowały wszystkie kategorie. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej skurczyła się o 0,9%r/r (-6,6% w maju). Tu mówimy przede wszystkim o dużym spadku aktywności, związanym z zakończeniem inwestycji z poprzedniej perspektywy unijnej w 2023 i bardzo powolnym startem projektów z KPO i nowego budżetu. Proces renegocjacji KPO jeszcze się nie zakończył i można przypuszczać, że na większą poprawę w tej kategorii poczekamy do 2025.

Budowa budynków zmniejszyła się o 17,9%r/r (-5,4% w maju). W tym przypadku obserwujemy najprawdopodobniej słabszą aktywność deweloperów mieszkaniowych. Popyt na nowe nieruchomości wyhamował po wyczerpaniu rządowego programu wsparcia rynku mieszkaniowego. Wg firm analizujących rynek nieruchomości, w ostatnich miesiącach do oferty wprowadzono więcej mieszkań niż sprzedano. Duży wzrost cen mieszkań na przełomie 2023/2024 spowodował również, że nawet przy wsparciu publicznym wielu osób na własną nieruchomość nie stać. Prawdopodobnie również słabsza jest kondycja budownictwa komercyjnego, czy to z uwagi na wysycenie rynku powierzchni magazynowych, czy ogólnie słabe inwestycje przedsiębiorstw.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań wzrosła jednak o 58,9% r/r. Ciągle tez nie jest jasne czy i kiedy wprowadzony zostanie program obecnie opracowany przez rząd. Duża liczba nowych inwestycji może jednak sugerować, że deweloperzy przygotowują się na ponowny wzrost popytu. Dane sugerują, że choć większe odbicie budownictwa jako całości prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2025, to w budownictwie mieszkaniowym może to być już 2poł24.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).