Serwis Ekonomiczny ING

Tygodnik |

Tygodnik ING: J. Biden rezygnuje z ubiegania się o reelekcję. Lekkie wyhamowanie tempa konsumpcji w 2kw24, ale ożywienie polskiej gospodarki postępuje.

  • Joe Biden ogłosił w niedzielę, że wycofuje się ze startu w listopadowych wyborach prezydenckich i wsparł swoją wiceprezydent K. Harris jako kandydata Demokratów na prezydenta. Ostateczną decyzję podejmie jednak konwencja Partii Demokratycznej, która odbędzie się za miesiąc w Chicago. Do tego czasu mogą pojawić się inni kandydaci, wydaje się, że największe szanse na nominację ma jednak Harris, także ze względu na łatwość przejęciom darowizn na kampanię, zgromadzonych do tej pory przez duet Biden-Harris.
  • Sondaże pokazują, że przewaga Trumpa nad Harris to około 1,8pp wobec około 3,5pp ponad Bidenem. Problemem jest bardzo późna rezygnacja Bidena, tj., 3,5 miesiąca przed wyborami. Wyłonienie kandydata Demokratów zajmie nawet miesiąc co utrudnia rozkręcenie kampanii. Trump z zapowiedziami ceł jest postrzegany jako proinflacyjny, jego wybór oznaczałby mniejsze albo późniejsze cięcia stóp, więc pojawienie się nieco mocniejszego kandydata Demokratów oznacza zatrzymanie wystromienia krzywej dochodowości w USD oraz tylko chwilowo osłabiło dolara, bo rynki finansowe wciąż widzą większa szanse na wygraną Trumpa.
  • W 2kw24 sprzedaż detaliczna (towarów) wzrosła o ok. 4,5%r/r, po wzroście o 5,0%r/r w 1kw24. Spodziewamy się, że tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych w 2kw24 było nieznacznie niższe odnotowanego w 1kw24 (4,3%r/r vs. 4,6%r/r). Dwa długie weekendy majowe prawdopodobnie sprzyjały jednak popytowi na usługi (hotele, restauracje). Spadek aktywności w budownictwie wyhamowało w 2kw24 w porównaniu do 1kw24, a produkcja przemysłowa wzrosła w drugim kwartale w ujęciu rocznym po pięciu kwartałach z rzędu spadków. Potwierdza to, że polska gospodarka kontynuowała ożywienie w 2kw24, jednak poprawa była nieco mniejsza niż się wcześniej spodziewaliśmy. Prognozujemy, że w 2kw24 wzrost PKB wyniósł 2,8%r/r wobec naszej dotychczasowej prognozy na poziomie 3,0%r/r oraz 2,0%r/r w 1kw24. W całym 2024 nadal widzimy szanse na wzrost gospodarczy w okolicach 3%.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).


Załączniki