Komentarze bieżące |
Wycofanie tarczy energetycznej podbiło inflację w lipcu. Dyskusja o obniżkach stóp najwcześniej w 2kw25.
Inflacja CPI wzrosła w lipcu do 4,2%r/r z 2,6%r/r w czerwcu (ING: 4,5%; konsensus: 4,4%). Niemal za cały wzrost rocznego wskaźnika inflacji odpowiadało wycofanie działań osłonowych w ramach tzw. tarczy energetycznej, chociaż skala wpływu tego czynnika okazała się nieco niższa od naszych szacunków. Odstąpienie od mrożenia cen gazu i energii elektrycznej (tu do końca 2025 obowiązuje cena maksymalna PLN500/MWh) podniosło przeciętne rachunki za wspomniane nośniki energii, podbijając roczną inflację o ok. 1,4pkt. proc. względem czerwca. Ceny nośników energii wzrosły w lipcu o 11,8%m/m i 10,0%r/r. Obok wyższych cen energii, koszty użytkowania mieszkania będą w najbliższych miesiącach także podbijane przez wzrost cen za dostawy wody i odbiór ścieków.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się w lipcu o 0,5%m/m, jednak skala spadku była niższa niż w lipcu 2023 (-1,2%m/m), co przełożyło się na wzrost rocznego wskaźnika CPI do 3,2%r/r z 2,5%r/r miesiąc wcześniej. Wzrost rocznego tempa cen żywności podbił inflację CPI o ok. 0,2pkt. proc. względem czerwca. Obrazu lipcowej inflacji dopełnia stabilizacja cen paliw (0,0%m/m). Wstępnie szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu była zbliżona do czerwcowej i wyniosła (3,6-3,7%r/r oraz 0,3%m/m). Z uwagi na niską bazę z 2poł23 spodziewamy się jej umiarkowanego wzrostu w najbliższych miesiącach.
Materializacja odroczonej inflacji, zawartej w zamrożonych cenach mediów, spowoduje utrzymywanie się rocznego wskaźnika CPI na podwyższonym poziomie w najbliższych 12 miesięcach. Prognozujemy, że do końca 2024 inflacja będzie się wahała w przedziale 4,0-5,0%r/r, a jej szczyt przypadnie na 1kw25 w okolicach 5-6%r/r. Wysokość inflacji w szczycie będzie uzależniona od tego, czy rząd zdecyduje się na wydłużenie działań osłonowych na 2025. Według obecnego stanu prawnego cena maksymalna na prąd w wysokości PLN500/MWh oraz zwolnienie z opłaty mocowej obowiązują do końca 2024. Nie można wykluczyć, że pod koniec roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zaproponuje nowy pakiet działań osłonowych. Może się także pojawić presja na obniżkę przyjętych w lipcu przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) taryf na gaz i prąd, które wg obecnego stanu prawnego mają obowiązywać do końca 2025. Argumentem za ich obniżeniem jest fakt, iż ceny hurtowe prądu i gazu są wciąż wyraźniej poniżej taryf URE (dzisiaj są niższe o około 30%).
Spodziewamy się, że w warunkach wysokiej inflacji Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie utrzymywała jastrzębią retorykę, a ewentualna dyskusja o złagodzeniu polityki pieniężnej rozpocznie się nie wcześniej niż po tym jak inflacja minie szczyt, czyli w 2kw25. Widzimy przestrzeń do cięć stóp w przyszłym roku o 75pb z uwagi na perspektywy spadku inflacji na 2poł25 i 2026.