Komentarze bieżące |
Wyższy od oczekiwań wzrost PKB w 2kw24. Lipiec przyniósł wzrost inflacji bazowej do 3,7-3,8%r/r.
Według wstępnego szacunku GUS w 2kw24 polska gospodarka urosła o 3,2%r/r (ING i konsensus: 2,8%r/r), wobec wzrostu PKB o 2,0%r/r w 1kw24. Dane odsezonowane wskazują na mocny wzrost o 1,5%kw/kw po wzroście o 0,8%kw/kw kwartał wcześniej. Wstępny szacunek PKB potwierdza, że w 2kw24 krajowa gospodarka kontynuowała ożywienie, a znaczące rewizje w dół prognoz na 2024 mogą okazać się przedwczesne. Jednym ze źródeł zaskoczeń mogła być lepsza od oczekiwań kondycja sektora usług.
Nie znamy jeszcze pełnych danych o strukturze PKB w 2kw24 (GUS poda je 29 sierpnia), ale szacujemy, że wzrost gospodarczy bazował na rosnącej konsumpcji (prywatnej i publicznej), przy kontynuacji spadku inwestycji r/r oraz ujemnych wkładach ze strony wymiany handlowej z zagranicą i zmiany stanu zapasów.
Początek 3kw24 przyniósł serię słabszych od oczekiwań informacji z gospodarki światowej. Gospodarka europejska nadal nie jest w stanie odnotować wyraźnego odbicia koniunktury, niemiecki przemysł notuje słabe wyniki. Sytuacja w Chinach jest coraz bardziej niepewna, a ostatnie dane z rynku pracy w USA okazały się wyraźnie gorsze od spodziewanych, co wzbudziło obawy o recesję w największej gospodarce na świecie. Lepszy od oczekiwań wynik 2kw24 daje nieco komfortu i powoduje, że podtrzymujemy prognozę wzrostu gospodarczego na cały 2024 na poziomie 3,0%, nawet jeżeli 3kw24 okaże się nieco słabszy od wcześniejszych prognoz. W 2poł24 największe obawy budzą perspektywy eksportu i inwestycji.
Dziś GUS potwierdził wstępny szacunek lipcowej inflacji na poziomie 4,2%r/r, wobec 2,6%r/r w czerwcu. Ceny towarów wzrosły o 3,5%r/r, a ceny usług o 6,2%r/r, wobec odpowiednio 1,3%r/r i 6,1%r/r miesiąc wcześniej. Szczegółowe dane potwierdziły, że w zasadzie za cały wzrost rocznego wskaźnika inflacji CPI w lipcu w stosunku do czerwca odpowiadały wzrosty cen energii po wycofaniu tarczy energetycznej. Ceny nośników energii wzrosły w lipcu o 10,1%m/m przy wzroście cen prądu o 19,9%m/m i cen gazu o 16,8%m/m i niewielkich wzrostach cen opału i centralnego ogrzewania.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lipcu o 3,2%r/r po wzroście o 2,5%r/r w czerwcu, a paliwa podrożały o 1,2%r/r, po wzroście o 1,6%r/r miesiąc wcześniej.
Na bazie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w lipcu do 3,7-3,8%r/r z 3,6%r/r w czerwcu. Zwraca uwagę wysoki miesięczny wzrost cen w kategorii „rekreacja i kultura” (2,1%m/m), związany m.in. z dynamicznym wzrostem cen usług turystycznych (zwłaszcza wycieczek zagranicznych).
Spodziewamy się, że do końca 2024 inflacja CPI będzie się utrzymywała w okolicach 4,0-4,5%r/r, co nie pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) na złagodzenie polityki pieniężnej, zwłaszcza, że gospodarka pozostaje na ścieżce ożywienia. Dużą niepewnością obarczone są prognozy inflacji w 1poł25, gdyż nie są znane plany rządu co do ewentualnych dalszych działań osłonowych w zakresie cen energii dla gospodarstw domowych. Prognozujemy, że 2poł25 przyniesie wyraźny spadek inflacji, a cykl obniżek stóp procentowych rozpocznie się w 2kw25 i będzie kontynuowany w 2026. W 2025 stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75pb, a w 2026 o kolejne 50pb.